Každý je čtenářem! Jak se jím ale stáváme?
Proč je důležité zkoumat čtenářské prožitky i u informačního textu a nesoustředit se jen na fikční literaturu? Diskuzi o čtení a o probouzení vnitřního čtenáře vedla Jitka Kostelníková se zakladatelkami projektu Molekuly čtení Terezou Booth a Kateřinou Špronglovou a výzkumnicí čtenářského prožitku Anežkou Kuzmičovou. A co vy, vzpomněli byste si na své první čtenářské zážitky a prožitky?
Související
-
Společná radost z četby – čtenářské kluby jako výstřední kratochvíle, nebo základ vzdělanosti?
ArtCafé o čtenářských klubech a dílnách přináší Tereza Lišková a její čtyři hostky. Jak společné čtení proměňuje člověka, společenství i knihu samotnou?
-
Pohádky nikdy neměly definitivní verzi. Jaká témata unese literatura pro děti?
Jak určit, co do dětské knihy patří a co už ne? Je prostor dětské literatury hájený jen pro určitý typ hrdinů a nějaký druh dobrodružství? A kdo tento prostor stráží?
-
Láska ke čtení se rodí z vnitřní motivace. Jak podpořit děti v tom, aby vzaly knihu do ruky?
Projekty PIŇATA, Mravenčí chůva nebo Čtenářské kluby ukazují, jak přivést začínající i náctileté čtenáře k četbě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.