Karol Sidon: Třináct oken

7. srpen 2012
00855080.jpeg

Příběh plný vnitřního napětí, životní syrovosti, dotyků mrazivé fantasknosti a tajemnosti, ale i úsměvné ironie. Zároveň také příběh o střetu s totalitní mocí a o hledání vlastní identity. To vše vám nabídne rozhlasová hra Karola Sidona „Třináct oken“. Český rozhlas 3-stanice Vltava ji uvede při příležitosti autorova životního jubilea v úterý 7. srpna ve 21.30 hod.

Tvorba scénáristy, spisovatele, dramatika a dnes Vrchního zemského a pražského rabína Karola Sidona byla u nás v sedmdesátých a osmdesátých letech umlčována a v závěru uvedeného období byl Sidon donucen strávit sedm let v exilu. Z jeho dramatické tvorby psané pro rozhlas je jedním z nejpozoruhodnějších titulů hra Třináct oken. Autor ji napsal v roce 1977 a s její realizací ani nepočítal. Po třinácti letech k ní přece jenom došlo.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Hlavní postavou hry je spisovatel Arno Goldstein. Autor ve své otevřenosti až šokujícím způsobem proniká do vnitřního světa této postavy jako do světa, který se podobá labyrintu. Hra odkrývá svět jeho snů i podvědomí a líčí příběh člověka, který se už v dětství setkává se smrtí, od dětství v sobě nese úděl židovství, v dospělosti prožívá rozpad vztahů uvnitř vlastní rodiny a střetává se s totalitní mocí. Je to hra o hledání vlastní identity, příběh dotýkající se základních otázek lidské existence. Hra plná vnitřního napětí, životní syrovosti i dotyků mrazivé fantasknosti a tajemnosti. Vedle toho v ní také nalezneme úsměvnou ironii a bohatou a silnou obraznost.

Hru nastudoval v roce 1991 režisér Jiří Horčička s Viktorem Preissem v hlavní roli. Český rozhlas 3-Vltava ji uvádí při příležitosti autorova životního jubilea (* 9. srpna 1942 v Praze).

Autor:Hynek Pekárek