Karel Michal: Kokeš, Silná osobnost, Mrtvá kočka. Povídky ve skvělém hereckém obsazení

28. srpen 2022

Vědecký komunismus občany socialistických společností učil, že nic mimo materiální svět neexistuje. Proto jsou hrdinové povídek Bubáci pro všední den (1961) českého spisovatele, scénáristy a humoristy Karla Michala opravdu překvapení, když do jejich životů vpadnou nadpřirozené jevy nebo kouzelné bytosti. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Karel Michal: Kokeš
Připravili: Lída Engelová, Miloš Novotný
Dramaturg: Jaromír Ptáček
Režie: Miloš Novotný
Osoby a obsazení: a obsazení: ženský hlas (Jana Synková), Kotlach (Petr Nárožný), Krysař (Jan Teplý), Kokeš (Jaroslav Kepka), Hamrníková (Alena Vránová), Jiřík (Jan Flegl), Kotlachová (Helena Friedrichová), Munclingr (Václav Mareš), Opilec (Vladimír Krška) a Pivař (Karel Koloušek) a (Pavel Karbusický) a další
Natočeno: 1992

Vzhledem k prezentovanému prostředí a charakterům postav obsahuje rozhlasová hra Kokeš expresivní výrazy.


Karel Michal: Silná osobnost
Hudba: Zdeněk Šikola
Dramaturg: Jaromír Ptáček
Režie: Miloš Novotný
Osoby a obsazení: ženský hlas (Jana Synková), Mikolášek (Jiří Lábus), Obtížník (Josef Kemr), Valenta (Oldřich Vlach), Stavbyvedoucí (Stanislav Oubram), Judr. Vlastimil Burášek (Viktor Maurer), Redaktor (Jan Přeučil), Popelář (Jiří Bruder), Pokladní (Zdenička Tichá), Chlapeček (Matěj Bejček), Učitelka (Kristýna Belatková), Docent (Soběslav Sejk), Veterinář (Pavel Chalupa) a další
Natočeno: 1992
 
Karel Michal: Mrtvá kočka
Hudba: Zdeněk Šikola
Dramaturg: Jaromír Ptáček
Režie: Miloš Novotný
Osoby a obsazení: ženský hlas (Jana Synková), Žurnalista (Boris Rösner), Kočka (Blanka Bohdanová), Mudr. Maršálek (Radim Vašinka), Prouzová (Luba Skořepová), Prouza (Jaroslav Moučka), Příslušník (Martin Zounar), Farář (Ota Sklenčka), Láma (Ivan Řezáč), Představený (Radovan Lukavský) a Hlasatelka v rádiu (Hana Brothánková)
Natočeno: 1992

Socialistická morálka se otřásá v základech tváří v tvář nabídce na bezúplatnou nájemnou vraždu na přání (Kokeš), či možnosti proměnit se z utiskovaného účetního v dravou šelmu (Silná osobnost). A jak se slučuje s učením marxismu existence mluvícího zvířete, které je mrtvé desítky, možná i stovky let (Mrtvá kočka)? 

Soubor povídek Bubáci pro všední den se krátce po svém vydání v roce 1961 stal dobovým bestsellerem a dodnes zůstává nejznámější knihou Karla Michala. Její popularitu ještě posílila výtečná filmová adaptace povídky Jak Pupenec ke štěstí přišel, podle které napsal Karel Michal scénář ke komedii Bílá paní (1965) pro režiséra Zdeňka Podskalského.

Čtěte také

Na začátku devadesátých let si Lída Engelová a Miloš Novotný vybrali ze sbírky tři povídky k dramatizaci. Vznikl tak cyklus krátkých rozhlasových her, ve kterých si zahráli například Petr Nárožný, Jiří Lábus, Boris Rösner či Blanka Bohdanová.

autoři: Renata Venclová , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.