Karel Klostermann: Na cestě k domovu. Vánoční povídka o cestě z Písku do Kašperských Hor
Den před Štědrým večerem se student píseckého gymnázia vydává pěšky domů do Kašperských Hor. Všude je spousta drobného, čerstvě napadaného sněhu a v šumavských horách burácí západní vítr… Klostermannovu autobiografickou vzpomínku na dramatickou cestu o Vánocích 1863 poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Jako syn šumavského lékaře a dcery šumavského sklářského podnikatele vyrůstal Karel Klostermann ve veliké volnosti mezi mnoha šumavskými příbuznými v okolí Srní a Kašperských hor. Poznal hory v době, kdy se dřevo těžilo z pralesních porostů a život obyvatel Šumavy byl nepředstavitelně těžký a krutý.
Čtěte také
Klostermannovi byli čeští Němci, on sám se cítil jako český spisovatel. Psát začal až jako čtyřicetiletý profesor na plzeňské reálce, od prvního románu Ze světa lesních samot z roku 1891 však vytvořil do své smrti v roce 1923 dílo čítající více než 20 svazků. Svými čtenáři byl milován a nakladatel Vilímek rozhodně na šumavském spisovateli neprodělal.
Související
-
Na co myslíme, když čteme Klostermanna? Co hledáme v díle šumavského barda sto let po jeho smrti?
V neděli 16. července tomu je sto let, co zemřel spisovatel Karel Klostermann, který ve svém díle zachytil drsný život v horách, podhůří, na stráních i blatech.
-
Šumava není jen národní park, je to obrovská bytost se spoustou povah, říká spisovatel Ondřej Fibich
Do jeho příbuzenstva patřil básník Vítězslav Nezval, rodiče se znali také s Jakubem Demlem. Mužským vzorem spisovatele Ondřeje Fibicha je ale spisovatel Karel Klostermann.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.