Karel Čapek: Anglické listy
Výběr z cestopisných fejetonů spisovatele, dramatika a novináře Karla Čapka. Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl a Obrázky z Holandska patří k nejznámějším cestopisným fejetonům Karla Čapka. Původně vycházely v Lidových novinách.
Anglické listy autor napsal za svého dvouměsíčního služebního pobytu v Anglii (od 28. května do konce července roku 1924). Na cestu do Anglie se Karel Čapek vypravil jako host londýnského PEN klubu. Redakce Lidových novin mu ovšem zadala i jiné úkoly, ve Wembley se totiž konala Výstava britského impéria.
Čapkovy listy vycházely s autorovými kresbami v Lidových novinách od 16. června do 21. srpna 1924. Novinářskou podobu fejetonů Karel Čapek později podrobil důkladné revizi, některé kapitoly doplnil a přepracoval. Poprvé vyšla kniha ještě v roce 1924 a jen do roku 1937 se dočkala 22 vydání.
Karel Čapek: Anglické listy
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.