Jozef Kot: Vítání jara

Lukáš Hlavica
Lukáš Hlavica

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příchylnost k humoru, ironii i satiře je pro slovenského spisovatele Jozefa Kota charakteristická a je cítit také z povídky Vítání jara. Čte Lukáš Hlavica. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Čtenáři Jozefa Kota se potkávají také se jménem Jakub Bond. Právě pod tímto pseudonymem totiž Kot překládal. Své prozaické texty ale zveřejňoval pod svým pravým jménem, které nosí už od roku 1936, kdy se v Bratislavě narodil. Při studiích slovenštiny a angličtiny na tamní Filozofické fakultě byl redaktorem časopisu Mlada tvorba. Přes tuto redakci pokračoval do mnoha dalších a pracoval také na ministerstvu kultury.

Svou první povídku uveřejnil v roce 1956 a knižně debutoval o sedm let později cyklem próz z vojenského prostředí s názvem Poslední. Experimentem byla druhá knížka próz Nanebevstoupení středního útočníka z roku 1965, kterou kritizoval psychické a společenské mechanismy deformující člověka a společnost. V racionální analýze se nevyhýbá humoru, satirickému či sarkastickému zveličení, které ve výsledném tvaru přechází do grotesky s prvky fantastiky a absurdity. Tyto prvky obsahuje i sbírka povídek Vítání jara z roku 1968.

Titulní povídka souboru líčí, jak může klučičí naivita a bezprostřednost výrazně ovlivnit životy několika lidí. Každoročním rituálem tělocvikáře Grčaly z maloměstské základní školy je v první jarní den běh městským parkem. Pro kluky, které tělocvikář vyučuje, je to trpce snášená povinnost. Ale poté, co odhalili jeho tajemství, bude tentokrát běh zcela jiný než všechny předchozí.

Účinkuje: Lukáš Hlavica

Překlad: Jana Hamanová
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2004.