Joseph Conrad: Lord Jim. Dramatický příběh námořníka, který hledá cestu k odpuštění sobě samému

12. červen 2022

Pětidílný seriál Lord Jim nás zavede na otevřené moře a do exotických krajů, kde se odehrává dramatický příběh mladého námořníka, hledajícího cestu k odpuštění sobě samému poté, co fatálně pochybil. Na motivy románu Josepha Conrada zdramatizoval Jan Vedral, v titulní roli David Novotný. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Dramatizace: Jan Vedral
Osoby a obsazení: Marlow (Ladislav Frej), Lord Jim (David Novotný), Kapitán (Antonín Molčík), Strojník (Ladislav Mrkvička), Brierly (Vladimír Dlouhý), Steinl (Radovan Lukavský), Rádža (Jaroslav Kepka), Tuamb It (Ivan Trojan), Cornelius (Stanislav Oubram), Dain Waris (Lukáš Hlavica), Otec (Rudolf Pellar), Gentleman Brownl (Jiří Štěpnička), Francouz (Martin Stropnický), De Jong (Karel Pospíšil), Chester (Václav Vydra), Denver (Jiří Hromada), Engström (Miloš Hlavica), Malajský kapitán (Miroslav Táborský), Míšenec (Bronislav Poloczek) a Klenot (Lenka Vlasáková)
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Magda Hájková
Zvukový mistr: Ladislav Reich
Hudba: Petr Mandel
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2004

Joseph Conrad, vlastním jménem Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski (1857–1924), se ve svých prózách opakovaně vrací k vlastním zážitkům z nesčíslných námořních plaveb. Od svých sedmnácti let se po celá dvě desetiletí jako kormidelník, důstojník a posléze kapitán anglického obchodního námořnictva plavil do všech možných koutů světa. Kvůli zhoršenému zdraví se v 37 letech od moře – nenáviděného i milovaného – musel odpoutat. Usadil se natrvalo v Anglii a rozhodl se cele věnovat literární tvorbě.

Kladl si přitom náročný cíl: skrze dobrodružný děj odhalovat procesy odehrávající se v nitru hrdinů jeho příběhů. Proto se v Conradových románech i povídkách pod hladinou exotických dobrodružství vždy otevírají i hlubiny etických problémů a dilemat.

Jeho texty (Lord Jim, Srdce temnoty a další) se vyznačují nebývalou jazykovou propracovaností a smyslem pro detail. Unikátní vypravěčský styl a antihrdinské postavy ovlivnily takové velikány, jako byli Francis Scott Fitzgerald, William Faulkner nebo Ernest Hemingway. Pro svůj originální umělecký přístup je Conrad považován za jednoho ze zakladatelů modernismu.

Román Lord Jim, který pro rozhlas zdramatizoval Jan Vedral, líčí námořní tragédii, při níž kapitán s posádkou opustí potápějící se loď, na které zůstali cestující. Důstojník Jim v klíčové chvíli učiní rozhodnutí, které ho stojí víc než jen vlastní čest. Jako jediný je za svůj čin potrestán. Je zklamán sám ze sebe, proto pomáhá domorodcům, aby očistil alespoň své jméno.

autoři: Jan Vedral , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio