Josef Váchal: Krvavý román. Kniha, po které už nemusíte číst žádnou jinou

15. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ulička Josefa Váchala v Litomyšli (stěna domu je vyzdobena sgrafity na motivy Váchalova Krvavého románu)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ptákovina! Fantasmagorie! Absurdní arcidílo, po němž už nemusíte číst žádnou jinou knihu! Tak dodnes čtenáři reagují na kultovní Krvavý román Josefa Váchala: knihu, kterou autor napsal, sám vysázel, sám ilustroval vlastními brutálními dřevořezy, a pak dokonce i sám vydal. Téměř sto let poté uvádíme Krvavý román ve vltavské Četbě s hvězdičkou. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Vyrobeno v koprodukci s nakladatelstvím Paseka.
Účinkuje: Leoš Suchařípa
Připravil: Ladislav Horáček
Režie: Petr Dufek
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1994
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Patrně nejslavnější autorská kniha Josefa Váchala (1884–1969) vznikla v polovině 20. let jako hold šestákovým krvákům 19. století. Nekonečně splétané a nepravděpodobné zápletky sloužící jen dalšímu a dalšímu vyprávění plnému zvratů a děsivě krvavých střetů dovádí Josef Váchal k dokonalosti až parodické. Exotická prostředí a nepravděpodobná setkání rodin po letech koření jemnými vyznáními mezi milenci uprostřed nevěstince i hrůzostrašným vytím vlkodlaků či porcováním těl v jezovítské pitevně.

Pětidílnou četbu na pokračování pro rozhlas upravil Ladislav Horáček a v roce 1994 natočil režisér Petr Dufek. S Váchalovými krvavými historkami se setkáváme v podání skvělého herce Leoše Suchařípy. 

autoři: Ladislav Horáček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související