Josef Váchal: Krvavý román. Kniha, po které už nemusíte číst žádnou jinou

15. září 2021

Ptákovina! Fantasmagorie! Absurdní arcidílo, po němž už nemusíte číst žádnou jinou knihu! Tak dodnes čtenáři reagují na kultovní Krvavý román Josefa Váchala: knihu, kterou autor napsal, sám vysázel, sám ilustroval vlastními brutálními dřevořezy, a pak dokonce i sám vydal. Téměř sto let poté uvádíme Krvavý román ve vltavské Četbě s hvězdičkou. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Vyrobeno v koprodukci s nakladatelstvím Paseka.
Účinkuje: Leoš Suchařípa
Připravil: Ladislav Horáček
Režie: Petr Dufek
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1994
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Patrně nejslavnější autorská kniha Josefa Váchala (1884–1969) vznikla v polovině 20. let jako hold šestákovým krvákům 19. století. Nekonečně splétané a nepravděpodobné zápletky sloužící jen dalšímu a dalšímu vyprávění plnému zvratů a děsivě krvavých střetů dovádí Josef Váchal k dokonalosti až parodické. Exotická prostředí a nepravděpodobná setkání rodin po letech koření jemnými vyznáními mezi milenci uprostřed nevěstince i hrůzostrašným vytím vlkodlaků či porcováním těl v jezovítské pitevně.

Pětidílnou četbu na pokračování pro rozhlas upravil Ladislav Horáček a v roce 1994 natočil režisér Petr Dufek. S Váchalovými krvavými historkami se setkáváme v podání skvělého herce Leoše Suchařípy. 

autoři: Ladislav Horáček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související