Josef Svatopluk Machar: Černovid. Tragické i komické reflexe světa a společnosti

21. listopad 2022

Rozhlasová antologie z poezie a vzpomínek básníka, satirika, publicisty a jednoho z nejplodnějších a nejosobitějších autorů naší literatury. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravil: Michal Bystrov
Účinkují: Petr Lněnička, Michal Bystrov a Miroslav Hruška
Režie: Petr Mančal
Natočeno: v roce 2022

V letošním roce uplynulo 80 let od smrti jednoho z nejosobitějších básníků naší literatury – Josefa Svatopluka Machara.

Básník, publicista, úředník a politik se narodil 29. února 1864 v rodině mlynářského stárka v Kolíně. Na pole literatury vstoupil v sedmnácti letech, úvodní část své první sbírky Confiteor... publikoval v roce 1887. Od roku 1889 – po vydání druhé lyrické knížky – si pro nedostatek pracovních příležitostí doma v Čechách začal shánět zaměstnání ve Vídni, kde následně jako úředník strávil 30 let. Jeho návrat do vlasti se však připravoval už od roku 1917, z Vídně do Prahy definitivně odjel 13. května 1918.

Budování republiky

Čtěte také

Jako jeden z nejbližších přátel T. G. Masaryka se okamžitě zapojil do procesu budování vznikající republiky. V červnu 1919 přijal na prezidentovu žádost úřad generálního inspektora československé armády, který vykonával od června 1919 do listopadu 1924. Poté pokračoval v literární činnosti, značně roztrpčen vývojem politických událostí ve své zemi. Od roku 1929 až do smrti žil ve vile v Cukrovarnické ulici v pražských Střešovicích.

Básnická tvorba

V básnické tvorbě se kromě intimní a příležitostné lyriky (Confiteor..., Čtyři knihy sonetů, Vteřiny, Výlet na Krym) věnoval politické satiře (Boží bojovníci, Satiricon) a historickým tématům (devítidílný básnický cyklus Svědomím věků, k jehož vrcholům patří knihy V záři hellenského slunce, Jed z Judey, Barbaři a Apoštolé). Ve sbírce Tristium Vindobona kritizoval slabé postavení pasivního českého národa v rámci neudržitelného Rakousko-Uherska, v knize Zde by měly kvést růže... otevřel ožehavé téma postavení žen v tehdejší
společnosti.

Předkládaný Souzvuk přináší výběr z rozsáhlého stejnojmenného výboru, který v roce 2022 vyšel v nakladatelství Galén péčí publicisty Michala Bystrova: Význam J. S. Machara jako suverénního mistra literárních portrétů a především jako ohnivého, neúplatného i nesmírně vtipného fejetonisty, komentátora a glosátora – s typicky zamračeným pohledem, železnou disciplínou, pečlivě formulovaným kodexem cti a přísnou dikcí, za níž se ovšem skrývá notná dávka humoru a empatie – dodnes přesahuje hranice tuzemské publicistiky.

autor: Michal Bystrov
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.