Josef Svatopluk Machar: Černovid. Tragické i komické reflexe světa a společnosti
Rozhlasová antologie z poezie a vzpomínek básníka, satirika, publicisty a jednoho z nejplodnějších a nejosobitějších autorů naší literatury. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Účinkují: Petr Lněnička, Michal Bystrov a Miroslav Hruška
Režie: Petr Mančal
Natočeno: v roce 2022
V letošním roce uplynulo 80 let od smrti jednoho z nejosobitějších básníků naší literatury – Josefa Svatopluka Machara.
Básník, publicista, úředník a politik se narodil 29. února 1864 v rodině mlynářského stárka v Kolíně. Na pole literatury vstoupil v sedmnácti letech, úvodní část své první sbírky Confiteor... publikoval v roce 1887. Od roku 1889 – po vydání druhé lyrické knížky – si pro nedostatek pracovních příležitostí doma v Čechách začal shánět zaměstnání ve Vídni, kde následně jako úředník strávil 30 let. Jeho návrat do vlasti se však připravoval už od roku 1917, z Vídně do Prahy definitivně odjel 13. května 1918.
Budování republiky
Čtěte také
Jako jeden z nejbližších přátel T. G. Masaryka se okamžitě zapojil do procesu budování vznikající republiky. V červnu 1919 přijal na prezidentovu žádost úřad generálního inspektora československé armády, který vykonával od června 1919 do listopadu 1924. Poté pokračoval v literární činnosti, značně roztrpčen vývojem politických událostí ve své zemi. Od roku 1929 až do smrti žil ve vile v Cukrovarnické ulici v pražských Střešovicích.
Básnická tvorba
V básnické tvorbě se kromě intimní a příležitostné lyriky (Confiteor..., Čtyři knihy sonetů, Vteřiny, Výlet na Krym) věnoval politické satiře (Boží bojovníci, Satiricon) a historickým tématům (devítidílný básnický cyklus Svědomím věků, k jehož vrcholům patří knihy V záři hellenského slunce, Jed z Judey, Barbaři a Apoštolé). Ve sbírce Tristium Vindobona kritizoval slabé postavení pasivního českého národa v rámci neudržitelného Rakousko-Uherska, v knize Zde by měly kvést růže... otevřel ožehavé téma postavení žen v tehdejší
společnosti.
Předkládaný Souzvuk přináší výběr z rozsáhlého stejnojmenného výboru, který v roce 2022 vyšel v nakladatelství Galén péčí publicisty Michala Bystrova: „Význam J. S. Machara jako suverénního mistra literárních portrétů a především jako ohnivého, neúplatného i nesmírně vtipného fejetonisty, komentátora a glosátora – s typicky zamračeným pohledem, železnou disciplínou, pečlivě formulovaným kodexem cti a přísnou dikcí, za níž se ovšem skrývá notná dávka humoru a empatie – dodnes přesahuje hranice tuzemské publicistiky.“
Související
-
BáSnění Jiřího Suchého. Josef Svatopluk Machar: Magdaléna
Divadelník, skladatel, básník a spisovatel Jiří Suchý vybírá své oblíbené verše.
-
Marcel Proust: Jean Santeuil. Předobraz Hledání ztraceného času je velkým literárním objevem
Jiří Hromada čte z nedokončeného románu, který byl objeven a vydán až mnoho let po autorově smrti. Jean Santeuil je považován za první náběh k Hledání ztraceného času.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.