Josef Strnadel: Hořká tráva

5. červen 2007

Málo známý lyrický text Josefa Strnadla, ve kterém najdeme kromě jiného jedny z nejkrásnějších přírodních reflexí v české literatuře, čerpá z návratů do autorova dětství v krajině moravských Beskyd. Hořká tráva má v podtitulu slova: Variace na motiv času, života a smrti. I se smrtí však Josef Strnadel ve svém neobyčejně emotivně silném vyprávění zachází jako s přirozenou součástí života. Deset setkání s Josefem Strnadlem pro rozhlas připravila Eva Lenartová. V režii Radovana Lipuse a za zvukové spolupráce Hany Kovalové uslyšíte Karla Čepka.

Když v roce 1979 knížka nákladem 3000 kusů vyšla, napsal tehdy na záložku Eduard Petiška: "Hořká tráva je z knížek, které se v člověku ukládají, jako se v přírodě ukládají vrstvy hornin. Je v ní kus věčnosti. Dotýká se všech barev, chutí, vůní, hlasů a povrchů života, vyvolává svým polosnem jinak sotva postřehnutelné roviny našeho bytí."

Neobyčejně citově působivý text má v podtitulu slova: Variace na motiv času, života a smrti. I se smrtí však Josef Strnadel ve svém neobyčejně emotivně silném vyprávění zachází jako s přirozenou součástí života. Hořká tráva je psána jazykem, jež můžeme vnímat téměř jako hudbu. Ostatně celá knížka je také formálně vystavěna jako hudební skladba - laskavá, jemně zářící sinfonia, potemnělé grave a nakonec finale s jednoznačně vyjádřenou vírou v život, dobro a krásu.

Deset setkání s půvoabnou knížkou Josefa Strnadla Hořká tráva pro rozhlas připravila Eva Lenartová. V režii Radovana Lipuse a za zvukové spolupráce Hany Kovalové uslyšíte Karla Čepka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.