Josef Škvorecký: Lvíče (12. částí)

Dvanáctidílná četba na pokračování z prózy jednoho z nejvýznamnějších současných českých spisovatelů, v níž na pozadí nakladatelského prostředí vystihuje atmosféru pražského intelektuálního života druhé poloviny 60. let. Připravil Jiří Langer. V režii Markéty Jahodové účinkuje Jan Vlasák.

Svému románu „Lvíče“ dal Josef Škvorecký neobvyklý podtitul „Koncové detektivní melodrama“. Kniha, napsaná ještě v domácím prostředí (v letech 1963 – 1967), vyšla v nakladatelství Československý spisovatel v roce 1969, který se stal pro autora zároveň přelomovým rokem jeho odchodu do exilu.

Jedna ze základních rovin tohoto románu s detektivní zápletkou, odehrávajícího se v parném létě na přelomu 50. a 60. let minulého století v Praze, odhaluje čtenáři zákulisí nakladatelského prostředí i s jeho dnes již těžko uvěřitelnými, tehdy však zcela běžnými praktikami. Škvorecký zde těžil ze svých vlastních prožitků a zkušeností z práce nakladatelského redaktora. Zasvěcení pamětníci navzdory autorovu výslovnému upozornění, že se zde „nezpodobňují reální lidé, nýbrž pouze reálné postoje v rudimentárních manifestacích“, dokázali některé postavy identifikovat s konkrétními literáty.

Četbu na pokračování si můžete poslechnout na stránce Hry a literatura ve streamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.