Jordan Radičkov: Kozel

Na pokračování Jordan Radičkov se narodil 24. října roku 1929 v podhůří Staré planiny ve vesnici Kalimanica, která jak sám řekl, byla pro něho tím nejzajímavějším, co v životě poznal. Psát začal pod vlivem bulharských klasiků, brzy se však vydal svým vlastním směrem. Těžiště jeho prozaické tvorby představují drobné povídky a novely s rysy anekdoty, grotesky, alegorie i satiry, tvořivě navazující na fabulační prvky a styl lidových vyprávění. Nově uvedl postavu bulharského venkovana v jeho střetu s modernní civilizací; zabýval se i konfrontací vesnického a městského způsobu života. Neopakovatelnou originalitou se vyznačují také jeho divadelní hry.

Rozbíjí stavbu tradičního dramatu - jinak pojímá místo, prostor a čas, nerozlišuje hlavní a vedlejší postavy, nepřikládá význam posloupnosti dialogů. Jeho dílo je v nejširším slova msyslu básnické, včetně jemného smyslu pro humor. Radičkovovo dílo bylo přeloženo do šestadvaceti jazyků (autorkou většiny překladů do češtiny byla Hana Reinerová), jeho dramata uváděla divadla po celém světě. Kdyby celý svůj tvůrčí život neprožil v rozděleném světě, dožil by se jistě popularity podobně jako ostataní mistři fantaskní prózy, magického realismu, v jeho generaci. Fakt, že se o Bulharsko po dlouhou dobu málokdo zajímal, nijak neumenšuje význam jeho díla i vzoru pro současnou bulharskou prózu, která se už naštěstí těší velkému zájmu evropských nakladatelů i čtenářů. Jordan Radičkov zemřel v lednu roku 2004. Četbou na pokračování z jeho novely Kozel ze sbírky Skalní kresby připomínáme jeho nedožité osmdesátiny.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser