Jon Canter: Boswellovy Životy

Boswellův Život Muhammada Aliho

Jmenuje se Boswell. James Boswell. Narodil se roku 1740. Je nesmrtelným zakladatelem moderního životopisectví. V seriálu BBC navíc cestuje v prostoru i čase. Setkání s velkými muži i ženami utváří jeho vlastní život. A jeho Životy. Tentokrát zavítá do Spojených států 60. let. Je sice zvyklý na všelijaké velikány, ale teď se setká s „Největším“. Metodou „Klid před bouří“ učiní největšího boxera světa Muhammada Aliho ještě o kousek větším. Nejlepšího zpěváka mezi boxery a nejlepšího boxera mezi zpěváky hraje Ondřej Vetchý. On-line k poslechu do soboty 16. prosince 2017.

Muhammad Ali se narodil jako  Cassius Marcellus Aladdin Mulligan Montmoreney O'Toole Clay  17. ledna 1942 v  Louisville ve státě  Kentucky. Boxovat začal ve 12 letech. Během svých studií na střední škole vyhrál 100 ze 108 zápasů a dvě mistrovství Amatérské atletické unie. Na letních olympijských hrách v Římě získal zlatou olympijskou medaili v polotěžké váze. Dne 29. října 1960 v Louisville Cassius Clay zvítězil ve svém prvním profesionálním utkání. V letech 1960–1963 získal rekordních 19 vítězství bez porážky s 15 knockouty. Stal se tak vyzyvatelem mistra světa Sonnyho Listona.

Papírově byl Clay bez šancí, přesto během předzápasového vážení boxerů vykřikoval, že bude „létat jako motýl a bodat jako včela“ a „nemůžete zasáhnout, co nevidíte“. Po dramatickém průběhu, kdy Clay byl na okamžik oslepen neznámou látkou, vše skončilo v šestém kole. Liston vzdal. Ali potvrdil svoje schopnosti. Později Listona  znovu porazil, když ho knockoutoval hned v prvním kole. Tento okamžik je zachycen na slavném snímku, kdy Cassius stojí nad ležícím Listonem a křičí na něj, aby vstal a bojoval.

V té době se Clay přihlásil k hnutí Nation of Islam (Islámský národ) a po vzoru Malcolma X si změnil jméno na Cassius X. Zavrhnul příjmení, které dostali jeho předci v čase otroctví. O něco později přijal jméno Muhammad Ali. V roce 1967 Ali odmítl nastoupit vojenskou službu a bojovat ve Vietnamu: „nemám nic proti Viet Congu, protože nikdo z nich mě nenazval negrem“. V květnu 1967 mu byla odňata boxerská licence a byl odsouzen k pěti letům vězení. Po dlouhých průtazích byl díky schopnostem svých právníků u Nejvyššího soudu zproštěn obžaloby. Ale licence mu byla vrácena až v roce 1970.

Roku 1971 došlo k zápasu století: Ali se utkal s Joem Frazierem. Oba byli bez porážky. Panovala mezi nimi osobní řevnivost, Ali neuznával Fraziera jako šampiona. Zajímavé je, že právě Frazierova přímluva napomohla vrácení Aliho licence.

Zápas byl vyrovnaný až do 11. kola, kdy začal mít Ali problémy. Na začátku 15. kola byl Ali sražen tvrdým levým hákem a, ačkoliv vstal, byla Frazierova převaha naprosto zjevná. Joe Frazier zvítězil na body. V roce 1973 se Alimu podařila odveta a otevřel si cestu k boji o titul. Soupeřem mu byl George Foreman. Zápas se konal 30. října 1974  v Zairu s podtitulem The Rumble in the jungle. Zatímco Aliho forma v té době nebyla přesvědčivá, Foreman měl na kontě ze 40 vítězství 37 způsobem KO. A většina z nich netrvala déle než tři kola a posledních osm zápasů Foreman ukončil v druhém kole. Aliho taktika byla tentokrát jiná – snažil se Foremana rozzuřit a unavit neefektivním bušením do jeho krytu. Povedlo se a Ali se stal znovu šampionem.

Dne 24. března 1975 se díval Sylvester Stallone  v televizi na boxerské utkání. Ali bojoval s Chuckem Wepnerem v Clevelandu. Wepner byl boxerem z ulice a živil se jako prodavač lihovin. Právě tento zápas inspiroval na popud Stallona společnost Academy Award k natočení filmu Rocky. Byl to Aliho soupeř, který byl předlohou pro Stallonova hrdinu.

V roce 1975 se Ali znovu postavil Joe Frazierovi. Aliho časté urážky, nadávky a básně zvýšily očekávání. Po 14 kolech odmítl Frazierův trenér dovolit Joeovi pokračovat v zápase. Frazier se cítil zrazen a nikdy už s trenérem nepromluvil. Frazier po dalších dvou zápasech ukončil svou kariéru, Ali podstoupil ještě mnoho utkání. Jeho vítězství však byla sporná. Svůj titul ztratil Ali v roce 1978 v zápase s olympijským vítězem z roku 1976, Leonem Spinksem. Dne 27. června 1979 oznámil Ali odchod do důchodu a uvolnil titul. V roce 1980 zatajil Aliho promotér jeho závažné zdravotní komplikace, aby se mohl pokusit o comeback. Neúspěšně. Ve stejném roce byla Alimu diagnostikována Parkinsonova choroba.  

Muhammad měřil 191 cm a na boxera těžké váhy měl velice neobvyklý styl. Ruce držel na úrovni boků mnohem častěji než ostatní boxeři, kteří si jimi bránili obličej. Místo toho spoléhal na své mimořádné reflexy a práci nohou, čímž si udržoval odstup od svých soupeřů. Porazil téměř všechny významné boxery své doby, která bývá nazývána Zlatým věkem těžké váhy. Byl jmenován časopisem Ring Magazine „Boxerem roku“ častěji než jakýkoliv jiný boxer a jeho zápasy byly prohlášeny „Zápasem roku“ víckrát než u jiných boxerů. V roce 1999 dostal od televize BBC jednorázové ocenění jako „Sportovní osobnost století“.

Muhammad Ali se čtyřikrát oženil a měl sedm dcer a dva syny. Po svém odchodu z ringu se věnoval humanitární práci po celém světě. Zemřel 3. června 2016 ve Phoenixu, ve státě Arizona ve věku 74 let na Parkinsonovu nemoc.

Ondřej Vetchý a Petr Lněnička při natáčení

Osoby a obsazení: James Boswell (Petr Lněnička) a Muhammad Ali (Ondřej Vetchý)

Překlad: Ester Žantovská
Dramaturgie: Martin Velíšek
Režie: Lukáš Hlavica

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Martin Velíšek
Spustit audio