John Scofield a Dave Holland. Poslechněte si záznam unikátního koncertu z finského Tampere

2. červen 2022

Skutečný hudební svátek představuje koncert dvou pozoruhodných osobností světového jazzu kytaristy Johna Scofielda a basisty Davea Hollanda.

John Scofiled, který se pohybuje na scéně už celých šest desetiletí, svoji dlouhou hudební dráhu částečně sdílí i s o pět let starším Davem Hollandem. Jejich spolupráce se týkají kupříkladu nahrávek s kapelami Herbieho Hancocka, tenorsaxofonisty Joe Hendersona a bubeníka Roye Haynese. Nade vší pochybnost nejznámějším umělcem, který ale Hollanda se Scofieldem spojuje, je Miles Davis. Oba hudebníci totiž hráli v Davisových kapelách, i když každý zvlášť.

Dave Holland a John Scofield v Tampare 2021

Společně se Scofield s Hollandem coby lídři později setkali v hudebním projektu ScoLoHoFo a vydali v roce 2003 album Ach! Jestli jejich duový projekt, který se představil v Tampere, povede také k desce, se ovšem neví.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.