Johann Wolfgang Goethe: Utrpení mladého Werthera. Román v dopisech o zničující síle lásky a vášně
Ústředním motivem dvoudílného milostného románu v dopisech (kombinovaného s románem-deníkem) (1774, přeprac. vyd. 1787) je tragické ztroskotání nadaného a citlivého mladého muže. To spočívá jednak v lásce k Lottě, snoubence a později ženě jeho přítele Alberta Kestnera, jednak v úsilí o seberealizaci v zaměstnání a ve společenském životě. Četbu na pokračování poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
První část (od května do září 1771) končí Wertherovým útěkem z Lottina městečka Walheimu. Druhá část (od října 1771 do prosince 1772) začíná záznamem hrdinových zkušeností z pobytu v novém působišti na velvyslanectví, pokračuje líčením návratu k Lottě a končí jeho sebevraždou. Wertherovy dopisy jsou prezentovány jako „skutečné“, rámcuje je „vydavatelův“ úvod a závěrečná zpráva o hrdinově smrti.
V bohatém vnitřním světě hrdiny (rousseauovský obdivovatel přírody, ctitel Homéra, citlivá a vznětlivá povaha) jako by byl koncentrován životní pocit světobolu zachvacujícího Evropu na sklonku 18. století. Subtilní líčení duševních stavů, jemuž použitá vydavatelská fikce poskytla zdání naprosté autenticity, přineslo do německé literatury novou kvalitu, která znamenala doslova revoluční zásah do literární tradice i po stránce jazykové.
Román měl velký ohlas, vyvolal tzv. wertherovskou horečku a dokonce i celou vlnu sebevražd. Dílo s autobiografickým pozadím bylo záhy přeloženo do všech evropských jazyků a proniklo i do Asie.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.