Johann August Apel: Černá komora. Jaká bude lékařova noc v pokoji s temnou pověstí?

1. březen 2024

Prostá podvečerní debata tří přátel nad četbou novin vyústí v hororové vyprávění jednoho z nich. Při návštěvě nemocné pacientky zůstal jako pomocný lékař přes noc u váženého klienta ve starobylém venkovském sídle. Pro přespání ho ubytovali v pokoji, který podle všeho neměl nejlepší pověst. Nic netušící fámulus uléhá do bělostných peřin, ale pokojný spánek netrvá dlouho…

Účinkuje: Ivan Řezáč
Připravila: Petra Hynčíková
Překlad: Lucy Topoľská
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 1. 3. 2024

Povídku Černá komora označoval autor jako anekdotu. Stala se součástí slavné německé Fantasmagoriany, legendární sbírky fantastických příběhů, která vyšla před více než dvěma sty lety. Českému čtenáři ji zpřístupnilo až nakladatelství Protimluv v roce 2021.

Dráždivé příběhy mísící nadpřirozeno s moderními vědeckými poznatky položily základ anglosaského hororu. Od Apelovy povídky Černá komora vede přímá spojnice k Čarostřelci, Drákulovi nebo Frankensteinovi.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.