Jitka Šuranská: Chtěla jsem s tím praštit mockrát

Jitka Šuranská
Jitka Šuranská

„Rodiče mi řekli, že se nic ukončovat nebude, protože když se něco začne, tak se to taky dokončí. Jsem jim za to vděčná.“

Zpěvačka a houslistka ze srdce Moravského Slovácka hrála řadu let v Cimbálovce Stanislava Gabriela: „Udělal ze mě tercášku, která hraje, poslouchá a improvizuje… Pan profesor Zdeněk Gola na ostravském Institutu pro umělecká studia byl velice přísný, zároveň velice vlídný a obrovsky podporující. Úžasné na něm bylo, že i když věděl, že před sebou nemá talent zeměkoule, tak to se mnou nevzdal. A díky tomu já dnes už vím, v čem můžu být nejlepší,“ říká držitelka dvou hudebních cen Anděl (s Jiřím Plockem za album Písňobraní v r. 2005 a za sólové album Nězachoď slunečko v r. 2013). Nyní koncertuje po městech českých i zahraničních se svou „looper station“ (hudáckým smyčkovačem) a hledá své folklórní kořeny.

Dokonalá znalost podmínkou. Portrét k devadesátinám světově proslulého česko-švédského houslového pedagoga Zdeňka Goly

Gratulacni koncert. Profesor Zdeněk Gola a jeho žáci

Se Zdeňkem Golou, jeho žáky Jiřím Vodičkou, Martinou Bačovou, Zdenkou Hališkovou a autorem nové knihy o pedagogickém mistrovství jubilanta Petrem Macečkem hovoří Renáta Spisarová. Připravila Ostrava.

Nedávné album Divé husy (2016), které vydala s novým seskupením Jitka Šuranská Trio, bylo také nominováno na Anděla. Pro ženu s velkým hudebním srdcem se stala Náměšť nad Oslavou osudovým městem.