Jiří Stránský: Štěstí. Povídky ze života politických vězňů v 50. letech

Ve sbírce povídek Štěstí zaznamenal prozaik, scenárista a publicista s uvážlivým nadhledem dramatické situace a osudové okamžiky v životě vězňů komunistického režimu v padesátých letech 20. století. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravil a režii má: Josef Henke
Účinkují: Michal Pavlata, Miroslav Středa, Jan Šťastný, Jiří Schwarz, Svatopluk Skopal, Aleš Procházka a Jiří Havel
Natočeno: 2000

Jiří Stránský (1931–2019) byl v roce 1953 zatčen a odsouzen za špionáž a velezradu k osmiletému vězení. Své zkušenosti z několika věznic (Pankrác, Ilava), pracovních a trestních táborů (Vykmanov, Vojna, Bytíz) a z nuceného nasazení v uranových dolech (tábor Svatopluk) zpracoval ve sbírce povídek Štěstí (v roce 1969 náklad stažen, 1. vyd. 1990). Zaznamenává v nich s uvážlivým nadhledem dramatické situace a osudové okamžiky v životě vězňů.

Na podkladě tří příběhů z tohoto souboru (Balík, Hrdinové a Žabák) a autorových veršů (ze sbírky Za plotem, 1999) vytvořil a s vynikajícím hereckým obsazením (mj. např. M. Pavlata, M. Středa, J. Šťastný, J. Schwarz, S. Skopal, A. Procházka, S. Zindulka, P. Haničinec, O. Lackovič ad.) natočil v roce 2000 režisér Josef Henke pětidílnou dramatizovanou četbu na pokračování.

autor: Doc. Mgr. Josef Henke (1933–2006 )
Spustit audio

Související