Jiří Stránský: Štěstí. Povídky ze života politických vězňů v 50. letech
Ve sbírce povídek Štěstí zaznamenal prozaik, scenárista a publicista s uvážlivým nadhledem dramatické situace a osudové okamžiky v životě vězňů komunistického režimu v padesátých letech 20. století. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Jiří Stránský (1931–2019) byl v roce 1953 zatčen a odsouzen za špionáž a velezradu k osmiletému vězení. Své zkušenosti z několika věznic (Pankrác, Ilava), pracovních a trestních táborů (Vykmanov, Vojna, Bytíz) a z nuceného nasazení v uranových dolech (tábor Svatopluk) zpracoval ve sbírce povídek Štěstí (v roce 1969 náklad stažen, 1. vyd. 1990). Zaznamenává v nich s uvážlivým nadhledem dramatické situace a osudové okamžiky v životě vězňů.
Na podkladě tří příběhů z tohoto souboru (Balík, Hrdinové a Žabák) a autorových veršů (ze sbírky Za plotem, 1999) vytvořil a s vynikajícím hereckým obsazením (mj. např. M. Pavlata, M. Středa, J. Šťastný, J. Schwarz, S. Skopal, A. Procházka, S. Zindulka, P. Haničinec, O. Lackovič ad.) natočil v roce 2000 režisér Josef Henke pětidílnou dramatizovanou četbu na pokračování.
Související
-
50. léta a poezie? Ta nejzajímavější vznikala u „politických“ ve vězení, míní historička
Necelé tři roky po skončení 2. světové války se Československo stalo totalitním státem. Do vězení se dostávali nevinní lidé, vznikaly tábory nucených prací.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.