Jiří Šotola: A kdyby zítra kvetlo kamení. Komorní výbor z autorovy lyriky

19. květen 2024

Básník, dramatik a romanopisec Jiří Šotola (1924–1989) byl významným protagonistou programového básnictví, představitelem „poezie všedního dne“. Výbor z Šotolovy poezie jsme připravili ke stému výročí jeho narození. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Aleš Procházka
Připravil: Vratislav Färber
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 19. 5. 2024

Ve sbírkách z 60. let se u Šotoly projevoval silnější kontakt s básnickou tradicí, kupříkladu nezvalovskou. Dominuje v nich dialog racionality s převažující lyrickou spontánností, gesto propojující protikladné živly. Motivickou kontinuitu tvoří svár minulosti s aktualizací, všednosti a poetizace, střídání stavů naděje a beznaděje, snivé touhy a vidění nahé skutečnosti a danosti podporované skepsí.

Signální Šotolovo téma: vztah člověka a historie, plus touha po „neodbytné básni, / ve které bude všechno...“ jej přivedly k románům. V nich traktoval především situaci jedince v dějinách, evokoval dobový kolorit – ovšem s patřičnou dávkou demytizace. Mezi jeho nejslavnější romány patří Kuře na rožni nebo Tovaryšstvo Ježíšovo. 

autor: Vratislav Färber
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.