Jiří Pavel Klier: Beznadějný Marsyas. Sci-fi drama ze světa umění

2. srpen 2020

Stát se skvělým umělcem nemusí být snadné ani v pokročilé budoucnosti. Pozoruhodné české sci-fi drama s hudbou Miloslava Ducháče, zvláštní svým zaměřením na svět umění, se do vysílání Českého rozhlasu v obnovené premiéře vrací po více než 30 letech. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: Mistr (František Smolík), Lékař (Jaroslav Raušer), Ředitel školy (Antonín Zíb), Ošetřovatelka (Julie Charvátová), Úředník (Jiří Němeček), Viky (Svatopluk Skládal), Tomy (Zdeněk Ornest) a Dany (Jan Kotva)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Hudba: Miloslav Ducháč
Režie: Jiří Roll
Natočeno: v roce 1966

Tři mladíci maturují v blíže neurčené budoucnosti, kdy „vesmír je bez hranic a bez hranic jsou i jejich možnosti“. Viktor má ambice jako skladatel, Daniel chce prorazit jako spisovatel, Tomáš se zajímá o sochařství. Aby nepodlehli uniformitě hromadného studia na akademii, chtějí se učit rovnou u Mistra, který představuje uměleckou autoritu napříč všemi obory. Nejpodnikavější z trojice, Viky, nakonec pro všechny individuální výuku u Mistra vyjedná. Každý po svém se pak vyrovnává s poznáním vlastních mezí a možností svého uměleckého nadání.

Mistrovy  nároky na mladé adepty umění jsou vysoké, velmi přísnou kritikou stíhá každou povrchnost nebo uměleckou pohodlnost. Nejvíc u něj narazí skladatel Viky, který touží po rychlém úspěchu a za nejdůležitější uměleckou vlohu považuje schopnost se prosadit. Mistr ho připodobní k mytologické postavě satyra Marsya, který přecenil své nadání a byl božským Apollonem krutě potrestán.

Spustit audio