Jiří Duchek: Siřemské reminiscence

27. březen 2014

Cesta hrnčíře z Mutějovic do Siřemi za zaniklým řemeslem s dramatickými česko-německými příběhy 20. století. Z autorova rukopisu připravil Miloš Doležal.

Nebýt několika měsíčního pobytu spisovatele Franze Kafky v Siřemi u Podbořan, kde mezi lety 1917-1918 trávil u příbuzných svou ozdravnou dovolenou, málokdo by dnes vůbec věděl, že takové místo vůbec existuje.

Hrnčíř Jiří Duchek se do Siřemi vypravil nikoli po stopách Franze Kafky, ale za zaniklým řemeslem a dramatickými česko-německými příběhy 20. století.

Hrnčíř Jiří Duchek působil na Vyšší pedagogické škole ve Svatém Janu pod Skalou jako učitel keramiky. V roce 1998 se s rodinou odstěhoval do Mutějovic u Rakovníka, kde v bývalé zemědělské usedlosti vybudoval vlastní hrnčírnu.


Autor: Jiří DuchekPřipravil: Miloš DoležalRežie: Natália Deáková

autor: tur
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.