Jiří Černý a Peter Gabriel: Milejšího světového rockera jsem nepoznal

10. leden 2021

V aktuálním Sedmém nebi Jiří Černý vybírá z bohaté diskografie někdejšího frontmana skupiny Genesis, zpěváka, skladatele, producenta i aktivisty Petera Gabriela.

Svá první čtyři sólová alba Gabriel nijak nepojmenoval, pouze očísloval. Po tom čtvrtém zvítězil v anketě časopisu Melody Maker o nejlepšího světového zpěváka. Založil také WOMAD, organizaci na podporu exotické hudby.

„Měl jsem to štěstí být pozván jako novinář v roce 2000 na anglický ročník v Readingu. Hlavně se o to zasloužil iniciátor české účasti, filmař Michael Havas. Kde by mě napadlo, že se někdy setkám s ‚rockovým Hamletem‘, jak jsem o Gabrielovi už dávno psal. Téměř nikdo ho nepoznal, uvaděči ho kontrolovali. Sám mě oslovil a rozplýval se nad ‚mým příběhem‘. Michael Havas mu totiž předem o mně všechno řekl. Později jsme se ještě setkali v Praze na Hradě s prezidentem Václavem Havlem, s anglistou Oldřichem Černým a mou dcerou Káčou. Povídali si o anglické literatuře. Milejšího světového rockera jsem nepoznal,“ vzpomíná Jiří Černý.

Spustit audio