Ewa Demarczyková mě nadchla svým širokým dechem, nekonečností hlasových barev i spolehlivostí v nejobtížnějších polohách

8. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Černý

Jiří Černý vzpomíná v Sedmém nebi na černého anděla polské písně Ewu Demarczykovou. Poslechněte si její největší hity, které pro ni složil krakovský skladatel Zygmunt Konieczny, ale i její živé nahrávky.

„Před pětapadesáti lety jsem dveřmi Polského kulturního střediska v Praze prvně vstoupil do krajiny Ewy Demarczykové. Za šestnáct korun jsem si tam koupil její malou žlutou desku se třemi písničkami. Co se mnou udělaly, o tom bude celé dnešní Sedmé nebe,“ zve k poslechu v úvodu Jiří Černý.

Klavír na střední škole nedostudovala. Ani architekturu nebo medicínu na vysoké. Ve dvaadvaceti už ale vyhrála festivaly v Opole i Sopotech a o rok později se rozjela na západ, především do pařížské Olympie. Tamní ředitel Bruno Coquatrix o ní prý prohlásil, že to byl největší herecký výkon od dob Edith Piaf.

I když jsme mohli mít tak báječnou zpěvačku takřka kdykoli na dohled, viděli jsme ji u nás jedinkrát. V roce 1971, dvacátého devátého března v Divadle Komedie v Praze. „Nebylo ani plno,“ vzpomíná Černý. „Tedy něco jiného než v newyorské Carnegie Hall, v Chicagu, v Curychu, Rio de Janeiru, Vídni a jiných světových centrech. Černý anděl polské písně byl jako vždy v černém, kromě zpívání téměř nepromluvil, ani nepředstavil doprovodné muzikanty. Na scéně nebyla jediná rekvizita, měnilo se jen osvětlení a drobné pohyby muzikantů.“

Kariéra Ewy Demarczykové trvala jen v letech 1962 až 1999. Navždy odešla letos 14. srpna a na její poslední cestě ji doprovodil parnas polského umění.

autoři: Jiří Černý , zpr
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.