Je to symbol budoucnosti, říkají architekti jedné z nejvyšších dřevostaveb světa. Stojí ve Švédsku a teď ji představuje výstava v Praze
Dvacetipatrové Kulturní centrum Sara navrhli průkopníci udržitelné architektury ze švédského ateliéru White Arkitekter. Byla dokončená loni a stojí v centru města Skellefteå těsně pod polárním kruhem na severu Švédska. „Je dvakrát vyšší než druhá nejvyšší budova ve městě, takže na něj má opravdu velký dopad,“ říká o nové dominantě města architekt Robert Schmitz.
Do Prahy přijel spolu s kolegou Oskarem Noreliusem na zahájení výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera nazvané A Heart of Wood, která přibližuje celý projekt multifunkční stavby. Otevřená bude až do 13. března.
„Chtěli jsme lidem přiblížit i způsob, jakým jsme se k budově dopracovali, jak jsme ji navrhli a stavěli. K vidění jsou plány, kresby, fotografie, filmy i model. A abychom návštěvníkovi zprostředkovali i pocit z toho, že vstupuje do takové celodřevěné budovy, všechny výstavní panely jsou vyrobené ze stejných CLT panelů, které jsme použili na stavbu a které pocházejí z boreálních lesů okolo Skellefteå,“ popisuje v rozhovoru pro Mozaiku Oskar Norelius.
Kulturní centrum Sara funguje jako divadlo – je tu celkem šest scén, veřejná knihovna, dvě galerie umění a hotel. „Naše výpočty ukazují, že je uhlíkově neutrální provozní budova. Vlastně ještě přesněji – je klimaticky pozitivní, protože vyprodukuje dvakrát víc uhlíku, než bylo spotřebováno na její stavbu. Opravdu je možné takto stavět. A právě jedním z cílů tohoto projektu je posunout hranice proveditelného. Ukázat, že když ze dřeva můžeme postavit dvacetipodlažní multifunkční provozní budovu, může být ze dřeva i jakákoli jiná,“ říká Oskar Norelius.
Jak novou dominantu města přijali jeho obyvatelé? Jaké inovativní přístupy si stavba vyžádala? A proč srdce architektů bijí pro dřevo? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Veřejná architektura jako umělecké dílo. Adam Štěch objevuje společenské centrum ve městě Eslöv
Dokonale zachovalý interiér společenského centra ve městě Eslöv na jihu Švédska z roku 1957 je mistrovským dílem architekta Hanse Asplunda.
-
Ženy a Bauhaus? Galerie Jaroslava Fragnera připomíná sté výročí umělecké školy výstavou fotografií
Sté výročí založení umělecké školy Bauhaus připomíná Galerie Jaroslava Fragnera v Praze výstavou snímků fotografa architektury Filipa Šlapala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.