Je důležité zjednat si prostor a čas. Tvůrci plakátu k filmu Zátopek získali v rámci Českých lvů cenu za nejlepší plakát roku 2021
Julie Vrabelová, Jakub Spurný, Zdeněk Trinkewitz a Aleš Najbrt – to je vítězný tým ceny o nejlepší filmový plakát roku. Českou filmovou a televizní akademii zaujal jejich plakát ke snímku Davida Ondříčka Zátopek natolik, že mu přiřkli pomyslnou zlatou medaili v klání o nejlepší filmový plakát uplynulého roku.
Líbající se manželé Zátopkovi – tedy Martha Issová a Václav Neužil. To je fotka, která plakátu vévodí. Její autorkou je mladá fotografka Julie Vrabelová. Zachycuje okamžiky štěstí po vyhraném závodu a současně lásku obou sportovců. Fotografie vznikla „na motivy“ ikonického záběru z 50. let minulého století, jehož originál se nachází v archivu ČTK. „Se starými fotkami jsme pracovali cíleně. Chtěli jsme, aby momentky na našich fotografiích vypadaly podobně, ale nepůsobily jako přílišné retro. Vyvážit tyhle požadavky nebylo jednoduché,“ popisuje požadavky režiséra Ondříčka a následný tvůrčí postup Aleš Najbrt, v jehož grafickém studiu plakát vznikl.
„Na fotku jsme měli asi dvě minuty,“ dodává Julie Vrabelová, a pokračuje: „Fotit při natáčení je vždycky náročné. Fotografie nejsou to prvotní, na co všichni myslí – důležité je dobře natočit film. Museli jsme si tak vydobýt prostor i čas. To je vždycky důležité.“ Pochvaluje si spolupráci komparzistů a herců. Všichni byli při focení vstřícní, nekoukali se na fotografku, ale plnili její pokyny. A herci navíc – i při omezených časových možnostech – ochotně opakovali své „fotografické“ scény. Třeba během pauzy, kterou měli na oběd. „Vždycky je to risk. Fotka musí vyjít, protože další možnosti k fotografování už nemáte,“ upozorňuje Aleš Najbrt.
Čtěte také
Po pořízení fotografie se rozbíhá další práce. Je nutné do plakátu začlenit grafiku, písmo a celkovou atmosféru tak, aby ladila s logotypem filmu. Ten vznikl už před pořízením fotografie. „Hledali jsme výraz písma, který by souvisel s dobou a samozřejmě i se Zátopkem, s pohybem a touhou po vítězství. Vzniklo přitom poměrně dost variant. Náš klient byl náročný a náročný byl i Aleš, což, myslím si, je na výsledku vidět,“ myslí si grafik Jakub Spurný. Podle něj vznikl čistý titulek, který má rozběh, z formátu plakátu kamsi ubíhá, ale zároveň v sobě značí běžeckou dráhu. „A taky jsme chtěli vzdát hold designerovi a grafikovi Ladislavu Sutnarovi,“ usmívá se.
Související
-
Aleš Najbrt: Je pro nás důležité dělat věci totálně, bez kompromisů
Aleš Najbrt se na scéně grafického designu pohybuje už více než čtvrt století. Kam se za tu dobu posunul, i prostředí ve kterém vzniká?
-
Role Zátopka je pro mě zásadní. K velkým proměnám se u nás nedostanete, říká Václav Neužil
Hlas Václava Neužila můžete na Vltavě slýchat každý den, ve Vizitce tentokrát ale s Ondřejem Cihlářem mluvil o roli Emila Zátopka, za kterého získal Českého lva.
-
Ta lýtka jsou dobrá. David Ondříček mluví o natáčení filmu Zátopek a studiích na FAMU
Které české filmy mají podle Davida Ondříčka světové parametry? Jak se jeho štábu točilo při přípravě filmu Dukla 61 v dolech? Poslechněte si celou Vizitku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.