Jazzofon: Jerome Kern

Hlavní osobností pátečního jazzofonu bude Jerome Kern. Pocházel z rodiny židovských přistěhovalců, jeho otec přišel v druhé polovině 19. století z Německa, rodina Jeromovy matky měla dokonce kořeny kdesi v Čechách.

Jerome Kern projevoval už ve školních letech výjimečný hudební talent - psal písničky pro školní divadelní představení, studoval několik roků i v Evropě (Heidelberg, Londýn). Pro divadla začal pracovat naplno už ve svých dvaceti v roce 1905. Řadu písniček ze své rané tvorby uplatnil i mnohem později v muzikálech psaných pro Broadway, respektive v hollywoodských filmech.

V Jazzofonu se představí opravdu jen malý zlomek jeho díla, které čítá na 700 kompozic.

Kromě Jeroma Kerna se v pořadu mihnou i další příslušníci někdejší americké židovské komunity: Oscar Hammerstein II, Dorothy Fields, George Gershwin, Artie Shaw, Otto Harbach, Helen Forrest, Gene Krupa a jiní.

Posluchači uslyší pár stěžejních Kernových kompozic: Ol' Man River, Can't Help Lovin' That Man, A Fine Romance, All The Things You Are, Smoke Gets In Your Eyes - některé i v dost neobvyklém provedení.

Jerome David Kern (27. leden 1885 – 11. listopad 1945) byl jeden z nejvýznamnějších amerických skladatelů divadelní (což v oné době znamenalo skoro totéž co populární) hudby.

Jazz v populární hudbě Jerome Kerna: