Jazzissimo: The Rosenberg Trio

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03034312.jpeg
0:00
/
0:00

Zajímáte se o kytarovou hudbu a neznáte světový pojem The Rosenberg Trio? Kdo tyto tři nizozemské muzikanty jednou slyšel, těžko zapomene.

Původně kopírovali hudbu geniálního cikánského kytaristy Django Reinhardta a postupně si vytvořili vlastní podmanivý styl. Rosenberg Trio tvoří kytarista Stochelo R. a jeho dva bratranci: doprovodný kytarista Nous´che R. a kontrabasista Nonnie R. Jsou samouci, neznají noty, ale mají znamenitou hudební paměť, ohromné nadání a hlavně: většinu dne hrají. Jejich projev představuje mix swingu s romskou lidovou hudbou.

V jejich repertoáru jsou nejen Reinhardtovy skladby, ale i nápaditě aranžované verze evergreenů a jazzových standardů: Kernovo All The Things You Are, Kaperovo On Green Dolphin Street, Rollinsovo Pent Up House nebo Coreovo Spain.

Jsou to Cikáni z větve rodu Sinti, podobně jako fenomenální kytarista, jejich přítel a občasný host Biréli Lagrene. Přestože neumějí noty, běžně hrají v chromatických stupnicích. Mají bravurní prstovou techniku, obrovský cit pro rytmický tah vpřed a tóny vyslovují "svojským" způsobem. Vystupují v kostele, v parku i na rohu ulice. Jakmile spustí, dostávají se do tranzu, a jejich posluchači nevydrží zůstat v klidu a začínají spontánně tančit. Pokud tomu nevěříte, poslechněte si Rosenberg Trio s jejich hosty: