Jaroslav Tůma, varhaník a cembalista

30. červen 2015

Cembalista a varhaník Jaroslav Tůma se významně uplatňuje i jako improvizátor a autor.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Varhaník, cembalista a hráč na klavichord, improvizátor, skladatel a pedagog Jaroslav Tůma absolvoval konzervatoř a Akademii múzických umění u profesorů Milana Šlechty a Zuzany Růžičkové.

Na AMU také sám od roku 1990 vyučuje. Rád koncertuje na historických nástrojích či jejich kopiích. Ve svých recitálech ale také pravidelně uvádí hudbu 20. století a je proslulý jako skvělý improvizátor.

Procestoval většinu států Evropy, koncertoval ve Spojených státech amerických, v Japonsku a Singapuru. Zajímá se také o historické varhany, jejich restaurování, zvukové dokumentace apod. a pro Českou televizi natočil a komentoval jedenáctidílný seriál právě na toto téma. Pravidelně spolupracuje také s Českým rozhlasem.

Jaroslav Tůma se při svém širokém záběru významně uplatňuje i jako skladatel: V roce 2015 je na festivalu Smetanova Litomyšl premiérováno hudebně taneční představení Vyvolený na motivy Thomase Manna, ke kterému upravil text a vytvořil hudební podklady pro kolektivní improvizaci na motivy klávesových skladeb ze 14. až 16. století.

3. 7. ho pak čeká v Týnském kostele v Praze recitál na festivalu PROMS. K tomu všemu vyučuje, zasedá v mezinárodních porotách nebo vede letní kursy. Na pražském recitálu uvede mj. své skladby na téma V. A. Michny, s nimiž mu vyšlo CD. Kromě toho natočil další CD v Německu.

Archiv odvysílaných pořadů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.