Jaroslav Formánek: Francouzský rok. Unikátní pohled na Francii prostřednictvím deníkových zápisků

8. březen 2023

Francie v letech 2000 a 2001, její veřejné společenské dění i život obyčejných lidí. „Jde a jakýsi subjektivní záznam každodennosti, tedy všeho, co se na člověka valí z médií, co zaznamenává ve svém okolí, v zaměstnání, co vyslechne či zažije doma i na cestách,“ řekl o svém textu Jaroslav Formánek. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Čte: Martin Stránský
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: 2005
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.

Spisovatel a publicista Jaroslav Formánek emigroval do Francie v roce 1989 a v Paříži žil sedmnáct let. Na stránkách Revolver Revue vycházel na pokračování (a v roce 2005 v edici RR i knižně) jeho román Francouzský rok, který tvoří časově vymezené deníkové zápisky od konce srpna 2000 do července 2001.

Z četby na pokračování z Francouzského roku, kterou v roce 2005 natočil režisér Miroslav Buriánek s hercem Martinem Stránským, vybíráme jeho první část.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...