Jaromír Hnilička: Jazzová mše

13. leden 2021

Nová nahrávka B-Side Bandu, Komorního orchestru Brno a sboru Ars Brunensis pod taktovkou Dana Kalouska. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Hniličkova mše je rozkročena mezi jazzem, východní mystikou a intelektuální postmodernou. Nechybí jí hluboká osobní úvaha, strhující improvizační pasáže, velkolepé orchestrální souzvuky ani subtilní dialogy jednotlivých nástrojů. Jazzová mše vyznívá jako dílo syntézy, v níž se mihnou i vlivy progresivního rocku, filmové hudby, psychedelie či blues. Je to artefakt vzácně soudržný a komplexní, těžko z něj vybírat jednotlivé části, které jsou vnitřně báječně propojeny. Zaměřme se však ještě na interpretaci: Rád bych totiž vyzdvihnul vynikající instrumentální výkony některých sólistů. Zmínku si zaslouží všichni, ale z časových důvodů zmiňme jen Juraje Bartoše, Petra Hnětkovského a Pavla Zlámala. Nahrávka disponuje skvělým zvukem a velkolepou dynamikou, nechybí ani něžné kontrasty s jemným polyfonním předivem. Nová nahrávka Jazzové mše Jaromíra Hniličky je velmi zdařilý počin, soubor B-Side Band tímto albem rozhodně potvrdil své mimořádné hráčské kvality. Jejich hra srší energií, má oslnivý zvuk i osobní nasazení. (…)

Nahrávka vyšla u labelu BujoArt.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.