Jaromír Hnilička: Jazzová mše

13. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaromír Hnilička: Jazzová mše

Nová nahrávka B-Side Bandu, Komorního orchestru Brno a sboru Ars Brunensis pod taktovkou Dana Kalouska. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Hniličkova mše je rozkročena mezi jazzem, východní mystikou a intelektuální postmodernou. Nechybí jí hluboká osobní úvaha, strhující improvizační pasáže, velkolepé orchestrální souzvuky ani subtilní dialogy jednotlivých nástrojů. Jazzová mše vyznívá jako dílo syntézy, v níž se mihnou i vlivy progresivního rocku, filmové hudby, psychedelie či blues. Je to artefakt vzácně soudržný a komplexní, těžko z něj vybírat jednotlivé části, které jsou vnitřně báječně propojeny. Zaměřme se však ještě na interpretaci: Rád bych totiž vyzdvihnul vynikající instrumentální výkony některých sólistů. Zmínku si zaslouží všichni, ale z časových důvodů zmiňme jen Juraje Bartoše, Petra Hnětkovského a Pavla Zlámala. Nahrávka disponuje skvělým zvukem a velkolepou dynamikou, nechybí ani něžné kontrasty s jemným polyfonním předivem. Nová nahrávka Jazzové mše Jaromíra Hniličky je velmi zdařilý počin, soubor B-Side Band tímto albem rozhodně potvrdil své mimořádné hráčské kvality. Jejich hra srší energií, má oslnivý zvuk i osobní nasazení. (…)

Nahrávka vyšla u labelu BujoArt.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.