Jan Zábrana: Princ karneval. Reflexe života v drsných padesátých letech
Četba na pokračování z posmrtně vydané novely básníka, prozaika a překladatele. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Četba je připravena z rozsáhlé fragmentární novely s autobiografickými rysy, která v pozůstalosti nemá název a pro vydání v časopisu Pandora v roce 2008 zvolili editoři titul Princ karneval, který přejímáme i zde. Novela je z volně koncipovaného cyklu Ze smaltovny. Podle ediční poznámky ve výboru Povídky (Torst 2012) psal Zábrana své prozaické texty v letech 1954-1957 a později se k nim vracel, opravoval je a doplňoval.
Novela zachycuje dobu kolem roku 1950, kdy autor, stejně jako jeho kumpán Helmuth, nějaký čas studoval na Bohoslovecké fakultě v Praze. Mladý vypravěč má značně autobiografické rysy:
Za rok mi bude dvacet. Vlastně za pár měsíců už budu moct říkat, že je mi dvacet. Už nejsem žádný neopeřený holátko, už jsem chlap. Už jsem toho dost prožil. Už nejsem ten venkovskej kluk, kterej nevěděl, kam jede která tramvaj, když vystoupil v Praze na nádraží z autobusu. Už se vyznám a vyznám se líp než lidé z Prahy, mám spoustu známých, umím sem tam vydělat prachy líp a snadnějc, než umějí lidé, kteří žijí v tomhle městě třicet let. Už mě to město a ten shon neděsí.
Básník, prozaik a překladatel Jan Zábrana (1931-1984) neměl o poúnorovém režimu v Československu žádné iluze: jeho rodiče byli v procesech po roce 1948 odsouzeni k dlouholetému vězení, on sám nebyl po maturitě v roce 1950 z politických důvodů přijat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Po zatčení otce (1952) byl vystěhován z rodinného domu v Humpolci a natrvalo přesídlil do Prahy, kde v letech 1952-1954 pracoval jako zámečník a brusič. V roce 1955 byl přijat do Kruhu překladatelů a od té doby se živil jako překladatel.
Posmrtně vydaný obsáhlý výbor ze Zábranových deníků a záznamů Celý život (Torst, 1992), psaných v letech 1948-1984, byl významnou literární událostí. Z pozůstalosti bylo publikováno Sedm povídek (1993), které vycházejí z autorovy životní zkušenosti.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka