Jan Werich: Italské prázdniny

4. červenec 2018
Jan Werich (60. léta)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Originální cestovatelský průvodce na cestě z Prahy do Říma a zpět, dobová reportáž o Itálii padesátých let, komentáře k historii i současnosti, vzpomínky, črty, úvahy – tím vším je útlá kniha, kterou si poslechneme v nezaměnitelné autorské intepretaci z roku 1963. Poslouchejte on-line do 10. července 2018.

Na konci 50. let podnikl Jan Werich, spolu s dcerou Janou, výlet do Itálie a své zážitky z cesty pak literárně zpracoval. Většina cestopisných reportáží vyšla už v roce 1958 v Literárních novinách v rámci cyklu Jan Werich a labyrint světa. Knižní podoba z roku 1960 obsahuje další dvě cestopisné reportáže: Aidy z Rimini a Všechny cesty vedou domů.

Jan Werich se svou dcerou postupně projíždí Vídeň, Benátky, Padovu, Bolognu, Florencii, Pisu a Řím, popisuje svá setkání s místními obyvateli i zahraničními turisty. Komentuje kulinářské zvyky stejně jako antické či renesanční památky. Často si také ve vzpomínkách odskočí do dětství nebo do časů spolupráce s Jiřím Voskovcem.

Dobová kritika ocenila, „že kniha představila Jana Wericha jako osobitého vypravěče, který již nemůže (ale také nemusí) spoléhat na kouzlo svého hereckého projevu“. Rozhlasová nahrávka však právě zachovává i tento rozměr Werichova talentu.

Natočeno v roce 1963.

Spustit audio
autor: Martin Velíšek