Tiziano Scarpa: Stabat Mater. Geniální skladatel a jeho nadaná žačka v příběhu inspirovaném životem Antonia Vivaldiho
Benátky 18. století, sirotčinec Ospedale della Pietà – to jsou kulisy, v nichž se odvíjí příběh z pera italského autora Tiziana Scarpy, inspirovaný životem Antonia Vivaldiho. Název města, sirotčince ani konkrétní datum v jeho novele Stabat Mater ovšem nikdy nepadne, pohybujeme se totiž na poli historické fikce, kde realita a fantazie plynule přecházejí jedna do druhé. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Ústředními postavami příběhu Stabat Mater jsou chovanka sirotčince Cecílie a učitel hudby, skladatel don Antonio. Přestože mnohé reálie odkazují k slavnému baroknímu skladateli, nejde o Vivaldiho portrét, či o pokus zrekonstruovat skutečné události z jeho působení v benátském sirotčinci. Tiziano Scarpa s historickými skutečnostmi nakládá volně, např. nechává provést koncerty Čtvera ročních období nebo Oratorium Judita v době, kdy ještě neexistovaly. Nevypráví životopisné historické drama, ale univerzální příběh o hledání umělecké i osobní identity a vlastní životní cesty.
S Cecílií se seznamujeme krátce před jejími šestnáctými narozeninami. Trpí nespavostí a po nocích na tajném místě v odlehlém křídle sirotčince píše dopisy matce, kterou nikdy nepoznala. Oč méně dosud viděla a poznala ze života za zdmi kláštera, o to intenzivněji prožívá všechny podněty přicházející k ní především skrze hudbu, pro kterou má mimořádné nadání. Sama musí přijít na to, kolik osobní svobody je připravená svému talentu do budoucna obětovat.
Rozhlasová dramatizace novely, kterou Marina Feltlová připravila ve vlastním překladu, má premiéru v předvečer 280. výročí úmrtí Antonia Vivaldiho, skladatel zemřel 28. července 1741. Režisérka Izabela Schenková na inscenaci spolupracovala s hudebním skladatelem Miroslavem Tóthem. V hlavních rolích účinkují Eliška Zbranková, Miloslav König, Taťjana Medvecká, Dušan Sitek, a další.
Související
-
Opera, virtuozita, drama i zamyšlení. Poznejte čtvero podob Vivaldiho při 280. výročí jeho úmrtí
28. července uplynulo 280 let od úmrtí barokního hudebního skladatele, houslového virtuosa a italského kněze Antonia Vivaldiho. Připravili jsme pro vás speciální program.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.