Jan Weiss: Dáma s dvěma hlavami

03435223.jpeg

Fantastický příběh o lásce k nevšední ženě, která ve skutečnosti neexistovala.

Poslouchejte na Vltavě 24. července 2015 v 9:30.


Doménou spisovatele Jana Weisse byl svět fantastické prózy. Od konce dvacátých let minulého století, kdy Weiss debutoval sbírkami povídek Barák smrti a Zrcadlo, které se opožďuje, bylo zřetelné, že do české literatury vstoupil autor nevídané obrazotvornosti. Jeho povídky často ještě zachycovaly jeho zkušenosti z první světové války, kterou prožil v děsivých podmínkách ruského zajateckého tábora, ale ostatní byly zasazeny do světa snové fantazie, který se však v mnoha reáliích blížil reálnému světu a životu lidské společnosti. Obrat k fantastické próze vrcholil v roce 1929 v románu dům o Tisíci patrech, ironickém podobenství rozvráceného světa, v němž vládne krutá diktatura.

Povídku Bianca Brasseli, dáma se dvěma hlavami zasadil Weiss do prostředí pouťového panoptika. V příběhu, který má na konec svoje technicky racionální vysvětlení, se však znovu vrací ke svému oblíbenému tématu snu jako nevysvětlitelnému odrazu našich duševních pochodů.


Účinkují: Milena Asmanová, Miluše Dreiseitlová, Přemysl Matoušek, Karel Vochoč, Alois Müller, Karel Vašíček, Jan Odl, Zdeněk Plecháček a Božena Zgútová

Autor: Jan Weiss Dramatizace: Lya ŘíhováDramaturgie: Miroslav StuchlRežie: Alois Kachl

Natočeno v Ostravě.