Jan Skácel: Cesta k nám
K základním pilířům moravské literatury − smíme-li užít tohoto vymezení − patří nepochybně básník Jan Skácel. Rodák z jihomoravských Vnorov a později trvale usazený v Brně, ve své básnické tvorbě osobitě vyvolával svoji „venkovanskou zkušenost“ − ve vnímání lidského života na pozadí archetypálního rytmu světa i jako nostalgické ohlížení za minulostí. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Náš Souzvuk, který nese příznačný název „Cesta k nám“, vede venkovskou i městskou poezií Jana Skácela, aby se v závěrečných verších vrátil na venkov − do Kunštátu na Moravě.
A náhle jsme tu navěky…
Moravské zemské muzeum připomíná život a dílo Jana Skácela (1922–1989) výstavou, která návštěvníkům představí dobové fotografie, autorovy publikace, ukázky rukopisů, ocenění, bibliofilií, několik originálních personálií a také – a hlavně básníkovy osobité verše.
Výstava je k vidění od 9. 2. do 24. 4. 2022 v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně.
Související
-
A život se nám zdá… 100 let od narození Jana Skácela připomínáme ve vltavském vysílání
Narodil se 7. února 1922 v moravských Vnorovech, tedy právě před sto lety. Velkého básníka teď připomínáme hned několika pořady.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.