Jan Nebeský se vrací na naši první scénu. V inscenaci Wernisch rozvine pásmo sestavené z básníkovy tvorby

13. červen 2024

Potřeba a neschopnost utéct do jiného světa a zároveň vědomí, že náš svět končí a přitom se nic nestane. To je podle dramaturgyně Národního divadla v Praze Jany Sloukové důležitý motiv poezie žijícího klasika Ivana Wernische, který se propsal i do inscenace nazvané lakonicky Wernisch. Tou se na prkna naší první scény vrací režisér Jan Nebeský. Na Nové scéně Národního divadla se premiérovému publiku představí dnes.

Honza Nebeský se s Ivanem Wernischem zná osobně, nejenom skrz verše, takže je to zároveň obraz jejich přátelství. Já si myslím, že ta kombinace Wernisch-Nebeský tam tvoří nějaký nový svět. Kdyby Wernische dělal někdo jiný, bude to samozřejmě něco úplně jiného. Honza je člověk, který moc nepotřebuje, aby mu poplácávali lidi po ramenou, že se mu to povedlo, od toho je docela osvobozený. Ale myslím, že tady mu hodně záleží na tom, aby udělal Ivanovi radost,“ podotýká herečka Lucie Trmíková. V reportáži se dozvíte, jak může inscenace udělat radost i dalším divákům.

Činohra ND | Wernisch |  Robert Mikluš

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.