Ivan Wernisch: Dřevěný dort. Výbor z básníkovy poslední sbírky v autorské interpretaci

26. květen 2024

Na sklonku roku 2022 vyšla zatím poslední sbírka žijícího klasika české poezie Ivana Wernische (1942). Dřevěný dort obsahuje řadu typických wernischovských poloh – snovost, fantasknost, civilní kulisy, černý humor; tematicky se točí kolem útržků městského světa, který už minul, až k přírodní lyrice, formálně od rýmu po básně v próze. Ve Světě poezie máme možnost si je poslechnout v autorském přednesu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ivan Wernisch
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2023
Pořad není vhodný pro děti a mládež, součástí autorské výpovědi jsou expresivní výrazy.

Ivan Wernisch vstoupil do literatury v 60. letech (Kam letí nebe, Zimohrádek, Dutý břeh), ovšem v průběhu normalizace se stal samizdatovým autorem.

Od 90. let vydal celou řadu básnických sbírek – Doupě latinářů, Jen tak, Bez kufru se tak pěkně skáče po stromech neboli Nún, Chodit po provaze je snadné, Pernanbuco ad., a je také významným editorem (mj. výbory z opomíjených autorů Zapadlo slunce za dnem, který nebyl). Je nositelem Státní ceny za literaturu, Ceny Franze Kafky nebo Ceny Jaroslava Seiferta.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.