Jan Beneš: Jmenovat se Ingrid

Úřad, psaní, tužky (ilustrační foto)

Příběh z kanceláře obvodního národního výboru.

Poslouchejte na Vltavě 25. září 2015 v 9:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do čtvrtka 1. října 2015.


Jan Beneš, pozoruhodný, málo připomínaný spisovatel s dramatickým osudem, se narodil v Praze v roce 1936 a odešel z tohoto světa dobrovolně v roce 2007.

Povídkový soubor Až se mnou vyspíš..., budeš plakat vydalo v roce 1973 nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem, v té době totiž Jan Beneš už dávno nežil v okupované zemi. Jde většinou o subjektivní výpovědi tehdy nejmladší generace Československa, hrdinové a hrdinky se ve zbyrokratizované a zpolitizované společnosti vypořádávají se svým neživotem bez iluzí, a tak není divu, že vůdčími pocity jsou skepse a frustrace.

Benešovy povídky nepostrádají ale obecnější rozměr, jsou zároveň zprávou o věčné nespokojenosti člověka. Autor navíc mistrně zachází s psychologií svých hrdinů a atmosférou vyprávění. Povídka Jmenovat se Ingrid nás zavede do kanceláře jednoho obvodního národního výboru s atmosférou přelomu 50. a 60. let. Tehdy totiž nebylo tak snadné chtít pojmenovat svou dceru Ingrid...


Účinkují: Jan Fišar, David Viktora, Renáta Klemensová, Petra Kocmanová, Tereza Cisovská, Josef Kaluža a Marek Cisovský

Autor: Jan Beneš Režie: Tomáš Jirman

Natočeno v Ostravě.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby