Jan Balabán: Posedlí. Skorokomedie o sviních a lidech
První a bohužel i poslední rozhlasová hra předčasně zesnulého prozaika Jana Balabána. Kdo zná prozaickou tvorbu tohoto autora, jistě vytuší, že nepůjde o lehkým perem napsanou etudu ze života současníků, ale o velmi bolestný příběh lidí nacházejících se na životních křižovatkách, hledajících obtížně svůj vztah k současnému světu. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Jan Balabán vytvořil komorní drama: podobenství odehrávající se v jedné zapadlé vsi na Vysočině, kde žije rodina Záleských – zdánlivě nekonfliktní, dobře fungující společenství. Při podrobnějším ohledání je zřejmé, že manželská krize už dávno přerostla ve vnitřní rozkol a odloučení. To těžce nese nejstarší syn, který je nedobrovolně postaven před obtížný úkol vypořádat se s dávnou vinou svého otce. Rodinu svede dohromady narozeninová oslava otce, během níž se tento bolestný příběh odehrává.
I když autor charakterizoval svou hru jako skorokomedii, dodejme, že jde o komedii velmi, velmi hořkou, reflektující drsnou realitu doby minulé a koneckonců i současné, do níž ve svých důsledcích nelítostně zasahuje. Jde o podobenství nastolující otázky týkající se vyrovnání se s minulostí, viny a neviny, obtížnosti komunikace a generačních vztahů.
Související
-
Roman Ráž: Vymahač. Černá komedie o muži, jemuž porevoluční restituce zkomplikuje život
Příběh s výrazně groteskními rysy vypráví příběh jedné restituce, která ovšem namísto nápravy starých křivd odstartuje dramatický případ vhodný spíš pro kriminální policii.
-
Zdeněk Rotrekl: Popis pohřbívání mýdla a kostní moučky. Hrozivý rituál těch, kteří přežili holocaust
Dne 9. června si připomínáme desetileté výročí úmrtí básníka, spisovatele, esejisty a literárního historika Zdeňka Rotrekla (1. 10. 1920 – 9. 6. 2013).
-
Arnošt Goldflam: Červená knihovna. O ženě, která zůstala svá, zatímco muži odcházeli a přicházeli
Žena dostane nepodepsaný dopis, který si vyloží jako výhrůžku. Před společností vysvětluje historii svých vztahů s muži, aby dokázala, že nemůže mít žádné nepřátele.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.