Jakuba Katalpa: Hraběnka. Příběh Ukrajince, který začíná nový život ve Vídni

11. leden 2021

Mladý Ukrajinec Marek hledá novou práci a možná i nový život ve Vídni. Ale také se mu stýská. Po domově, po rodné řeči... Tak by se dal stručně charakterizovat příběh komorní povídky Hraběnka, kterou v loňském roce napsala plzeňská rodačka Jakuba Katalpa pro Český rozhlas Plzeň. Nyní ji nabízíme i posluchačům vltavské Povídky, a to v rámci týdne věnovanému autorům ze západních Čech. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Richard Fiala
Připravila: Martina Toušková
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2020

Jakuba Katalpa (1979) vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. S manželem Janem Koubkem a malou dcerkou žijí na venkově v západních Čechách. Literárně debutovala v roce 2000 ještě pod vlastním jménem Tereza Jandová útlou knížkou povídek s názvem Tiché bolesti. Následovala novela Je hlína k snědku? a romány Hořké moře, Němci a Doupě. Za román Němci získala v roce 2013 Cenu Česká kniha a Cenu Josefa Škvoreckého. Němci vyšli (i díky Ceně Česká kniha) v německém, slovinském, bulharském a makedonském překladu.

Čerstvou novinkou Jakuby Katalpy je román s názvem Zuzanin dech, který vydalo její domovské nakladatelství Host. Od 27. ledna 2021 si ho na Vltavě můžete poslechnout jako třináctidílnou Četbu na pokračování.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser