Miloš Pospíšil: Velký vandr. Záznam představení Divadla Husa na provázku
Rozhlasová verze představení Divadla Husa na provázku je řetězem epizod ze života moravského polárníka Jana Eskymo Welzla. Svérázného muže přezdívaného také „Arctic Bismarck“ ztvárnil herec Jiří Pecha. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Napínavý životní příběh Jana Welzla (1868–1948), dobrodruha, který z moravského Zábřehu odešel dobývat arktické oblasti už za Rakouska-Uherska, aby se po krátkém návratu do Československé republiky definitivně rozhodl k životu na „Severu“, zachytili ve svých knihách nejen Bedřich Golombek a Edvard Valenta. Díky pohotovým redaktorům, kteří zaznamenali Welzlova vyprávění, lze dodnes žasnout nad neobyčejným osudem člověka, který se stal zlatokopem, lovcem, náčelníkem eskymáků nebo nejvyšším soudcem v Nové Sibiři.
Zobrazit postavu a historky Jana Welzla pro jeviště se podařilo zrealizovat tehdejšímu Divadlu na provázku. Premiéra s podtitulem Podivuhodní skutkové moravského zámečníka na Zlatém severu proběhla 28. října 1976. V původní verzi účinkovaly dnes již známé osobnosti legendárního studiového divadla – kromě Jiřího Pechy a Miroslava Donutila, to byli např. František Derfler, František Kocourek a Dagmar Bláhová.
První dva zmínění aktéři, v rolích Eskyma Welzla a redaktora Lidových novin, jsou zaznamenáni i v rozhlasové nahrávce. Ta ovšem vychází z obnovené verze slavné inscenace, která si odbyla premiéru 14. června 1994. Úspěch Velkého Vandru stojí na bravurní dramaturgicko-režijní interpretaci Petra Oslzlého a Petera Scherhaufera i na jejich spolupráci s autorem scénáře Milošem Pospíšilem a hudebním skladatelem Milošem Štědroněm, který napsal do životopisného jevištního pásma temperamentní a humorně nadsazené songy.
Související
-
Karel Klostermann: Vypovězen. Příběh rodiny, která doplatí na politikaření dvou vesnických furiantů
Časy se mění, ale obecní politika a lidská malost jsou pořád stejné. Rozhlasová hra podle novely kronikáře staré Šumavy a Jižních Čech Karla Klostermanna.
-
Ivan Olbracht: Nikola Šuhaj loupežník. O muži, který bohatým bral a chudým dával
Děj se odehrává v Podkarpatské Rusi během první světové války a po ní. Na tomto pozadí se pak spojuje zbojnický mýtus s baladickým příběhem o lásce, přátelství a zradě.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.