Jak fungoval rozhlas za protektorátu? Udělejte si obrázek díky inscenaci Ticho, nahrává se!
O autorské inscenaci Ticho, nahrává se! s dramaturgyní Marií Novákovou a režisérkou Zuzanou Burianovou v sobotní Čajovně.
Projekt Vznikl pod hlavičkou souboru Tygr v tísni a od letošního ledna je k vidění v pražské VILE Štvanice. Týká se „zejména protektorátního rozhlasu, doby těsně před vypuknutím války a chviličku po ukončení 2. světové války,“ upřesnila Marie Nováková. Hrdinové a antihrdinové se pohybují především ve studiu, které scénograf Ján Tereba postavil přímo na jevišti.
Autorky využily ukázky z různých dokumentů nebo rozhlasového archivu. V pořadu zazní například reportáž jedné z ústředních postav, novináře Františka Kocourka, nebo část projevu Emanuela Moravce, odvysílaného po atentátu na Reinharda Heydricha.
Inscenaci mohou zájemci zhlédnout také na festivalu Prix Bohemia Radio příští rok v Olomouci. „Těší nás, že budeme hrát pro to pravé publikum,“ dodala dramaturgyně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.