Jak děti kulturně zabavit v době pandemie? Online tipy i pro naše nejmenší
Za kulturou můžete z pohodlí domova „vyrazit“ i se svými dětmi. S koronavirovou hlídkou proti nudě Hurvínka a Máničky se děti mohou vydat do přírody nebo se učit anglicky, hraje pro ně Divadlo Drak, promítá FAMU, tvoří s nimi Divadlo Lampion, čte jim učitelka z Mikulášových patálií z Divadla v Celetné, Česká televize pro ně spustila web a na děti myslí i Národní galerie Praha nebo Galerie Rudolfinum. Tady jsou tipy Mozaiky, jak děti kulturně zabavit i v době pandemie.
Národní muzeum: Honzík a Fany v muzeu
Pro ty, kteří mají rádi historii nebo přírodu a mají spoustu otázek, připravilo Národní muzeum zbrusu nový cyklus videí, která hravě doplní učivo dějepisu, vlastivědy a přírodovědy. Malí zvědavci Honzík a Fany se ptají kurátorů na věci, které souvisí se školním učivem. Děti si tak za pomoci předpřipravných pracovních listů mohou ověřit své znalosti a dozvědět se také něco nového. Společně s kurátory děti nahlédnou do výstav nebo depozitářů a prozkoumají předměty ze sbírek Národního muzea.
OGV dětem
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyhlašuje otevřenou výzvu pro všechny děti. Každý druhý den se na facebookovém profilu galerie objeví tvořivé úkoly pro všechny děti z celé republiky na témata spojená s jihlavskou galerií. Úkolem dětí bude tvořit, úkolem rodičů potom díla vyfotit a poslat je na email ogv@ogv.cz. A pokud vás téma zaujme, nevadí. Všechny tvůrčí příspěvky jsou výtány. Galerie následně nejzajímavější výtvory a nejkreativnější tvůrce odmění. Výzva potrvá do 12. dubna.
Za panem Werichem do vily
Werichova vila je bohužel uzavřena. Na svých stránkách však nabízí pracovní listy pro děti i dospělé, ze kterých se dozví více nejen o Janu Werichovi, ale i o vile samotné. Tento speciální online průvodce byl vytvořen u příležitosti 99. narozenin paní Medy Mládkové.
FAMU dětem
Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) představuje pod názvem FAMU dětem pásmo těch nejlepších a nejoceňovanějších pohádek, které natočili studenti v posledních deseti letech, a které obletěly stovky festivalů po celém světě. Najdete mezi nimi filmy v současnosti renomovaných tvůrců, jako jsou například Kateřina Karhánková, Jakub Kouřil nebo Alexandra Májová, stejně tak tvůrce, kteří na FAMU studují nebo své studium nedávno ukončili. Z nich můžeme jmenovat Dianu Cam Van Nguyen, Martina Poštu nebo Martina Smatanu.
Čtěte také
Pohádky jsou na vimeo kanálu FAMU dostupné do Velikonočního pondělí 13. dubna.
Vaše kino: virtuální kino v obýváku
Asociace provozovatelů kin si dává za cíl vytvořit z České republiky jedno velké virtuální jednosálové kino se stejným programem v pravidelných hracích profilech. Program najdete na webu vašeho oblíbeného kina, kde on-line probíhá také prodej lístků. Divák tak má možnost vyjádřit solidaritu se svým místním kinem, které je momentálně zavřené, a podpořit ho v této těžké době, aby vůbec existovalo. Vaše kino nabízí každý víkend odpolední projekci pro děti od 15:00.
Divadlo v Celetné: Pohádky paní učitelky
Divadlo v Celetné má na svém YouTube kanálu několik krátkých pohádek, které načetla Milena Steinmasslová coby paní učitelka z Mikulášových patálií. Chce tak zpříjemnit dětem každodenní domácí samostudium. Pod heslem Pohádky paní učitelky najdete například video s Moravskou pohádkou, Židovskou pohádkou nebo pohádkou Nebojsa.
Dítě v Dlouhé karanténě se nenudí
I Divadlo v Dlouhé s snaží svým nejmenším příznivcům zpříjemnit čas strávený doma. Připravilo proto výběr nejlepších úkolů, omalovánek, rébusů, doplňovaček, papírohrátek apod., které přinesly minulé ročníky festivalu Ditě v Dlouhé. Jednotlivé části jsou rozdělené podle věkových kategorií a stáhnete si je ve formátu pdf na stránkách divadla. Mezi zábavnými materiály naleznete díla od ilustrátorů Galiny Miklínové, Lucie Lomové, Petry Goldflamové Štětinové, Báry Hubené a Jaroslava Milfajta.
Divadlo v Dlouhé současně muselo zrušit deset představení oblíbené inscenace O líné babičce, které bylo naplánované na březen a duben pro školy i pro veřejnost. Proto divadlo připravilo online seriál, ve kterém herci z představení předčítají jednotlivé kapitoly z knihy O líne babiččce Aleny Kastnerové. Čtení bude probíhat vždy v neděli od 15:00. Prvního čtení, které bude na stránkách divadla zveřejněno v neděli 5. dubna, se ujala herečka Jarmila Vlčková.
Drak na doma: divadlo pro děti
V pátek 20. března spustí Divadlo Drak projekt Drak na doma, jehož cílem je zpříjemnit rodinám s dětmi volný čas, který musí místo návštěvy divadla nyní trávit doma. Projekt odstartuje záznamem Noci divadel z roku 2018, který divákům poodhalí zákulisí divadla, jak vzniká divadelní inscenace i jednotlivé divadelní profese. Dále se diváci mohou těšit například na představení O bílé lani, Medová královna či Poslední trik Georgese Méliése.
„Odkazy na on-line záznamy inscenací budou zveřejněny na našich webových stránkách a facebooku vždy s časovým omezením na 24 hodin,“ upřesňuje produkční Divadla Drak Barbora Kalinová.
Lampion v pokojíčku
Online program pro děti má také kladenské Divadlo Lampion. Pod heslem Lampion v pokojíčku – Když nemůžeš do divadla, musí divadlo za tebou! vysílá kreativní pořady jako je výtvarná dílna nebo dramatická výzva, uspávánky a další.
Pravidelný online program divadla Lampion:
Pondělí v 16:00 – Výtvarná dílna s Bárou Voldrábovou
Úterý v 16:00 – Dramatická výzva s Dominikou Prokopovou
Středa až pátek v 18:30 – Uspávanky z Lampionu
Neděle v 15:00 – Víkendové "nechsepřekvapení"
Tramta TV z Tramtárie
Olomoucké divadlo Tramtarie představuje divadelní televizi Tramta TV. „Spouštíme nový on-line projekt olomouckého Divadla Tramtarie, který přináší divadelní svět až k vám domů. Těšit se můžete na seriály pro děti i dospělé a hlavně na herce Divadla Tramtarie v nových situacích a rolích. Pak už si jen zapnete svoji divadelní televizi a zažijte divadlo úplně jinak,“ přibližuje nové fungování Divadla Tramtarie Vladislav Kracík, umělecký šéf divadla.
Hurvínek: Koronavirová hlídka proti nudě
Divadlo Spejbla a Hurvínka připravilo pro dobu karantény speciální webovou stránku pro děti. Školáci se mohou s Hurvínkem učit anglicky, vydat se s ním do přírody po stopách ohrožených zvířat, ale také si stáhnout vystřihovánky nebo omalovánky. Koronavirová hlídka proti nudě, vedená Hurvínkem a Máničkou, zavede děti i do zákulisí loutkového divadla. Pro dospělé diváky je připravený seriál Kamila Fajmona „Na poslech“, který mapuje 90 let historie scény Divadla S+H. Vše najdete na webu spejbl-hurvinek.cz v sekci Koronavirová hlídka proti nudě.
Kašpárek je taky doma
I Kašpárek v rohlíku je zavřený doma. Proto každý den připravuje pro menší i větší bejbypankáče vysílání pro dobrou náladu. Bez štábu, kameramanů nebo zvukařů, přímo ze svého obýváku. Aby děti zabavili a pomohli jim překonat aktuální domácí vězení, na dálku se připojují i muzikanti z jeho kapely. „Blbněte, ať z toho nezblbnete!“ vzkazuje Kašpárek všem dětem.
Videa jsou ke shlédnutí na MALL.TV.
Artpark KLIK
Gelrie Rudolfinum myslí i na naše nejmenší. „Online pokračuje Artpark v oblíbených Nedělních dílnách pro děti. Návštěvníci vzdělávacího a relaxačního centra Galerie Rudolfinum Artpark naleznou na facebookové stránce pod heslem KLIK tipy, jak s dětmi kreativně trávit čas. Zároveň také jak je vzdělávat o současnému umění a také edukativní projekty pro dospělé,“ uvádí ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma.
Navíc si můžete projít online aktuální instalaci Vrhám stín, kterou k výstavě Michaël Borremans The Duck připravila umělkyně Veronika Drahotová. O kousky imaginativního světa inspirovaného dílem belgického umělce Michaëla Borremanse s pohyblivými objekty-bytostmi, které teď zůstávají za zavřenými dveřmi Artparku, tak nepříjdete.
Národní galerie Praha: Umění (být) doma
Národní galerie Praha připravila pro rodiče s dětmi každou středu jednu výzvu, která vás bude motivovat k tvůrčí práci. Inspirujte se uměleckými díly a tvořte přímo u vás doma. Zvládnete to všichni a z dostupných materiálů. Svými hotovými díly se můžete následně pochlubit ve facebookové události Umění (být) doma.
GASK rodinám: Spolu... Ve stavu nouze...
Galeria Středočeského Kraje spouští seriál #spoluvestavunouze, který do vašich domovů postupně přinese až osm ukázek dialogových listů Lektorského centra GASK v on-line prostoru. V tvůrčích aktivitách budete moci poznávat dvojici umělců ze stálé expozice Stavy mysli / Za obrazem, kteří jsou v příbuzenském vztahu. V průběhu týdne GASK představí vždy jednu dvojici, nabídne dvě aktivity, poskytne kvalitní reprodukce děl a pohled do expozice.
Seriál Spolu ve stavu nouze a aktivity galerie můžete sledovat na facebookovém profilu GASK.
ČT edu: Chytrá zábava i věda
Česká televize spustila nový web, který pomůže s učením doma i na dálku. Jmenuje se ČT edu a nabízí přes 3 000 krátkých vzdělávacích videí určených pro děti předškolního věku i žáky středních škol. Projekt ČT edu původně vznikal pro učitele, jako nástroj, který by jim pomohl snadno najít videa, jimiž by mohli doplnit či oživit výklad.Česká televize se však rozhodla v této mimořádně náročné situaci zpřístupnit ČT edu všem, tedy i rodičům a žákům.
Videa pokrývají přes dvacítku předmětů od biologie po zeměpis a jsou přehledně členěna podle stupňů vzdělávání i konkrétních témat.
Související
-
Vyzkoušejte to s dětmi i jinak. Zajímavé vzdělávací platformy nabízí přístup zdarma
Přinášíme vám tipy, jak si vaši domškoláci mohou užít nevšední čtení příběhů, zahrát si edukativní hry a nebo si se spolužákem v karanténě vytvořit vlastní digi knihu.
-
Škola není. A co teď? Na Junioru se pořád něco děje
Ať už vám vadí, že nemůžete do školy, nebo si domácí učení užíváte, jedno je jisté, školy zatím zůstanou prázdné. Proč to tak je a jak se můžete zabavit s Juniorem?
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.