Jak být zdravý v nezdravé společnosti? MeetFactory představuje nové trendy pohledem současného umění

25. únor 2019

Zdravý životní styl z perspektivy současného umění. To je hlavní téma výstavy nazvané Healing 2.0  v pražské MeetFactory, která představuje sedm českých a tři zahraniční umělce nastupující generace a jejich pohled na trendy v oblasti zdraví a léčení dnešní doby. Pražská výstava je volným pokračováním výstavního projektu kurátorky Terezy Jindrové, který představila loni v Českém centru v Berlíně v produkci Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Hlavním tématem projektu bylo zdraví a proces a metody léčení. „Zajímalo mě, jak do moderních, technologických prostředků prosakují původní, přírodní až archetypální elementy založené spíš na tradici nebo i iracionální víře, než na striktně vědeckých či exaktních postupech.“

Jaký trest čeká toho, kdo se proviní? Duo SKUTR zdramatizovalo pro Národní divadlo Erbenovu Kytici

Kytice

Nejnovější dramatizaci balad Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice uvede zítra večer v premiéře činohra Národního divadla v Praze. Jevištní adaptaci připravilo režijně-dramaturgické duo SKUTR, které už téměř dvacet let tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Na dramatizaci Erbenova textu spolupracovali s dramaturgyní Ilonou Smejkalovou. V celkem osmi baladách inspirovaných lidovou slovesností se představí zástupci všech hereckých generací činohry Národního divadla.

Pro kurátorku Terezu Jindrovou ale bylo důležité najít ve tvorbě umělců i další přesahy. „Třeba tvorba Andrey Pekárkové upozorňuje na to, jak zacházíme se zvířaty. Její dílo vyzývá k tomu, aby lidé omezili živočišnou stravu.“

Romana Drdová pracuje s námětem respiračních roušek, ze kterých se stal kulturní symbol znečištěných asijských metropolí. Střet sterilní medicíny a přírodního „špinavého“ léčitelství zase tematizují Pavel Příkaský a Miroslava Večeřová a Martin Kohout ve svém díle reflektuje nedostatek denního světla v moderním stylu života. Jakub Jansa vychází ve svém videu z prostředí saunování a Johana Střížková přestavuje monumentální akvárium pro pěstování kombuchy, jejímž kvašením se připravuje nápoj považovaný za elixír života, který umělkyně smíchala se západním ikonickým nápojem - Coca Colou.

Healing 2.0 - Magie v době konjunktury

Výstava prezentuje i tři zahraniční umělce. Slovák Ján Gašparovič vystavuje zvukovou instalaci, která využívá generátor bílého šumu. „Bílý šum je v současné době poměrně rozšířený fenomén využívaný při uspávání dětí, ale pouští si ho i lidé, kteří mají problémy s usínáním.“

Čtěte takéFrida Kahlo a její mistrovská díla. Monografie mapuje bouřlivý život mexické malířky

Výstava Healing 2.0 kurátorky Terezy Jindrové naznačuje, jakým směrem se bude dramaturgie Galerie MeetFactory v roce 2019 ubírat. Kurátorka galerie Eva Riebová chce koncepci zaměřit na výzkum vztahu mezi tradicí a trendem. „Chceme se zaměřit na zkoumání toho, co trend v současném umění znamená, jak dlouho trvá a zároveň jaký je vztah k tradičním přístupům, kterých se například výstava Healing dotýká.“

Výstava Healing 2.0 bude v Galerii MeetFactory v Praze otevřená do 7. dubna, 10. března se pak v 15 hodin uskuteční komentovaná prohlídka, na kterou bude vstup zdarma.

Spustit audio