Jak africká hudba dobývala svět? Hity z Mali či Etiopie pouští Petr Dorůžka

2. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy člen skupiny Salifa Keity

I když na africkém kontinentě mají kořeny desítky novodobých žánrů včetně blues či jazzu, autentickou hudbu Afriky zatím stále objevujeme. Ohlédněme se, jak pronikala africká hudba na náš kontinent v průběhu posledních desetiletí.

K  průkopníkům patřil nigerijský skladatel a saxofonista Fela Kuti, který vzbudil velkou pozornost mezi jazzovými i rockovými hráči. Jeho dnes už legendární album He Miss Road  produkoval britský bubeník Ginger Baker, známý například ze skupiny The Cream. Album se natáčelo v Lagosu, tehdejším hlavním městě Nigerie.

Další z průlomových alb nás zavede do Mali. Salif Keita je jeden z nejlepších afrických zpěváků, milníkem jeho dráhy je album Amen, které natočil roku 1992 společně  s jazzmanem Joe Zawinulem, známým například ze skupiny Weather Report: Přehled klíčových stylů současné africké hudby by nebyl úplný bez Etiopie, jediné země kontinentu, která neprošla kolonizací a jejíž hudba se podstatně liší od zbytku Afriky. Etiopský skladatel a kapelník Mulatu Astatke byl prvním Afričanem, který studoval na bostonské hudební škole Berkleee - a výsledkem jeho padesát let trvající tvorby je hudební novotvar zvaný ethiojazz. Astatke sice používá západní nástroje, ale z jeho skladeb, aranžmá i harmonií ihned poznáte silný vliv etiopské hudby.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...