Jak africká hudba dobývala svět? Hity z Mali či Etiopie pouští Petr Dorůžka

2. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy člen skupiny Salifa Keity

I když na africkém kontinentě mají kořeny desítky novodobých žánrů včetně blues či jazzu, autentickou hudbu Afriky zatím stále objevujeme. Ohlédněme se, jak pronikala africká hudba na náš kontinent v průběhu posledních desetiletí.

K  průkopníkům patřil nigerijský skladatel a saxofonista Fela Kuti, který vzbudil velkou pozornost mezi jazzovými i rockovými hráči. Jeho dnes už legendární album He Miss Road  produkoval britský bubeník Ginger Baker, známý například ze skupiny The Cream. Album se natáčelo v Lagosu, tehdejším hlavním městě Nigerie.

Další z průlomových alb nás zavede do Mali. Salif Keita je jeden z nejlepších afrických zpěváků, milníkem jeho dráhy je album Amen, které natočil roku 1992 společně  s jazzmanem Joe Zawinulem, známým například ze skupiny Weather Report: Přehled klíčových stylů současné africké hudby by nebyl úplný bez Etiopie, jediné země kontinentu, která neprošla kolonizací a jejíž hudba se podstatně liší od zbytku Afriky. Etiopský skladatel a kapelník Mulatu Astatke byl prvním Afričanem, který studoval na bostonské hudební škole Berkleee - a výsledkem jeho padesát let trvající tvorby je hudební novotvar zvaný ethiojazz. Astatke sice používá západní nástroje, ale z jeho skladeb, aranžmá i harmonií ihned poznáte silný vliv etiopské hudby.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová