Izumi Šikibu: Závoje mlhy

Na začátku 11. století, kdy vrcholí klasické období japonské literatury, vzniká řada literárních deníků, které jsou kombinací autentické zpovědi s literární fabulací a prózu prokládají básněmi. Náplní poetického deníku japonské básnířky Izumi Šikibu je příběh horoucího milostného vztahu. V podání Martina Fingera a Andrey Elsnerové poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

O životě autorky máme sporé informace. Ví se, že pocházela ze staré aristokratické rodiny Óe, jejíž příslušníci vynikali vysokou mírou vzdělanosti a mnozí sami psali. Izumi, narozená patrně roku 978, byla dvorní dámou umělecky založené císařovny Šóši, která básnickou činnost svých dam podporovala a sama se jí účastnila.

Literární odkaz Izumi Šikibu tvoří dvě dodatečně uspořádané sbírky japonských básní (pětiverší tanka) a autobiografický memoárový deník nikki, v němž jedinečným způsobem propojila poezii s prózou.

Ještě celá staletí po básnířčině smrti (stopa se ztrácí někdy po roce 1038) byly její verše zařazovány do prestižních císařských antologií a i dnes, po tisíci letech, je uváděna na předním místě mezi nejlepšími japonskými básníky všech dob.

Deník Izumi Šikibu, pokrývající období deseti měsíců, je ohlédnutím za důležitým údobím v autorčině osobním životě. Tehdy začínala její čtyřletá známost s princem Acumičim, nevlastním bratrem zesnulého prince Tametaky, předchozího milence paní Izumi. Básně, které si milenci prostřednictvím poslíčků vyměňují, se vřelostí citu, slovesnou kulturou i vnitřním napětím řadí k nejkrásnějším skvostům milostné literatury. 

Účinkují: Martin Finger a Andrea Elsnerová

Ze staré japonštiny přeložila a úvodem hovoří: Zdenka Švarcová Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Hudební spolupráce Petr Mandel.
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2010.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?