Islandští soudobí skladatelé I.

7. červen 2020

Islandští umělci ze své nevyzpytatelné domoviny přináší do globálního hudebního světa nové impulsy již mnoho dekád. Vedle žánrově neukotvené umělkyně Björk, nebo post-rockové formace Sigur Rós, je to ale také země mnohasoudobých skladatelů. V prvním díle našeho hudebního výletu na daleký sever se budeme věnovat třem autorům.

Nejmladší z nich je jedna z nejhranějších skladatelek své generace, čtyřicátnice Anna Thorvaldsdottir. Čerstvý šedesátník Haukur Tómasson je mistrem velkých pláten, jak dokazuje i ve svém Druhém klavírním koncertě. Konečně nejstarší z nich, Hafliði Hallgrímsson, se živí jako skladatel na volné noze už bezmála 40 let a v rámci pořadu uslyšíte i exkluzivní interview o jeho skladbě Your Image.

Byť každý ze jmenovaných autorů má jiná estetická východiska, spojuje je fascinace zvukem. Pojďme se společně zaposlouchat do palety hudebních barev, kterou tito autoři dokáží vykouzlit pomocí velkého smíšeného sboru, komorního i symfonického orchestru.

Haflioi Hallgrímsson: Sónhenda LXXVIII (výběr) (2 min). – Haukur Tómasson: Piano Concerto No. 2 (17 min). –  Haflioi Hallgrímsson: Your Image (10 min). –  Anna Thorvaldsdóttir: Aequilibria (12 min). Připravil a uvádí Jiří Slabihoudek. 

Spustit audio