Inspiruje mě valašská ráznost, Nietzsche i existenciální horory, říká malíř Jan Vytiska. V jeho světě se apokalypsa rodí v krásný den
Barvy, rituály, valašský folklór, smrtka, kozlíci i krásné dívky s uhrančivým pohledem – toto panoptikum je typické pro obrazy v Praze narozeného, v Rožnově dospívajícího a v Ostravě vystudovaného výtvarníka Jana Vytisky. Od „začouzených“ motivů se posunul k jasu, zůstává ale fascinace filmovou estetikou, filozofií, psychoanalýzou, postpunkem i texty písničkářů, jako je Bob Dylan. Jeden z nejvýraznějších malířů mladé generace byl ve Vizitce hostem Markéty Kaňkové.
Související
-
Nemám rád radikální změny. Rukopis jsem si našel už na škole, říká malíř Jakub Hošek
Být dostatečně starý na to, aby měl co předávat dál, ale zároveň být dostatečně mladý na to, aby si rozuměl s o generaci mladšími studenty.
-
Po dokonalosti netoužím. Pracuji s inscenovanou realitou, říká malíř Zbyněk Sedlecký
Lidská ruka, noha, ale taky pokojová květina, palná zbraň nebo samotný autor v kostýmu či uniformě. I tyto výjevy najdeme na stylizovaných plátnech Zbyňka Sedleckého.
-
Vnitřní hlas mi řekl, že je čas na obyčejné věci. Malíř Libor Lípa pro GASK namaloval polévkové mísy
„Stane se, že měsíc dva nic nenamaluju, protože ke mně nic nepřichází. Člověk přehodnocuje, nikdy neví, jestli z hlavy právě nevyhodil tu správnou kresbu,“ říká Libor Lípa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.