Ilja Hurník: Povídky

13. září 2019

Úspěšný klavírista a hudební skladatel Ilja Hurník se od poloviny šedesátých let stále častěji prosazoval také jako literární autor a dramatik. Doménou jeho literární tvorby se staly především krátké povídky inspirované světem hudby, s výrazně metaforickým sdělením. Jejich typickým rysem je humorný nadhled, ovšem laskavý úsměv občas střídá břitký sarkasmus. Poslouchejte on-line vždy po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Hudební skladatel, klavírista, pedagog a spisovatel Ilja Hurník se narodil 25. listopadu 1922 v Porubě. Už v dětských letech se projevilo jeho výrazné hudební nadání, které se plně rozvinulo po studiích hudby v Praze, kam se rodina uchýlila v roce 1938 po záboru Sudet.

Úspěšný klavírista a hudební skladatel se stále častěji prosazoval také jako spisovatel. Jeho doménou byly povídky, kterých se už v rozhlase objevilo několik (některé z nich, dosud nepublikované, rozhlasu poskytla Jana Hurníková). Ilja Hurník zemřel 7. září 2013 ve věku 90 let.

Proč pláče Metuzalém

Titulní příběh povídkové sbírky z roku 1995 je apokryfní fantazií, inspirovanou starozákonní postavou, která se stala symbolem dlouhověkosti. Patriarcha Metuzalém je modlou a ikonou rodu. Po generace svým pláčem zbavuje rod výčitek svědomí, je atrakcí i hrozbou pro cizince. Ale pohodlí tradované víry a dogmat je náhle narušováno čím dál neodbytnějšími otázkami a pochybnostmi. 

Účinkuje: Michal Pavlata
Režie: Petr Adler
Natočeno v roce 2004.

Navždy svoji, Revoluce, Blažený dům

Trojice povídek, v nichž nahlížíme za závěs rodinného a milostného života. První z nich vypráví o lásce, druhá reflektuje poněkud „odleželejší“ vztah a rodičovskou roli. V posledním textu nás pak autor přivádí do jednoho skoro idylického činžáku.

Autogram, Beseda, E-mail, Šmíra, Bombardón

Jak může vypadat takový život spisovatele, přibližuje Ilja Hurník v dalších třech ze svých textů – a činí to velmi autenticky, snad i autobiograficky. Pak se ale opět obrací ke své druhé vášní, jíž je hudba.

Kdokoli, Čtvrtý prst, Blízkost česko-lucemburská, Anglo-česká výměna názorů

Čtyři povídky odkazující k Hurníkově přemýšlivému psaní i k jeho největší vášni – hudbě. V prvním krátkém textu se obrací k filozofickým otázkám bytí, vlastní existence uvězněné v dokonale fungujícím stroji-těle. Podobné hledání smyslu a cíle bytí řeší i v dalším textu, kam se navíc vkradl jeho zájem o hru na klavír. A jak může vypadat setkání dvou kultur, ukazuje v posledních dvou povídkách.

Účinkuje: Jaromír Meduna

Z rukopisů vybrala a uspořádala: Klára Fleyberková
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2017.

Jak umělec oslavil život a jiné příběhy

Šest krátkých moralit ze sbírky Báje a taje spojuje téma rozličných úskalí umělecké tvorby. Hledání smyslu tvůrčího činu, přízemnost ideologizace umění, věčné čekání na pochopení, konečnost lidského života i neustálá trýzeň pochybností. Bravurně vypointované anekdotické mikropříběhy jsou samy o sobě oslavou uvolněné fantazie a tvořivosti.

Účinkují: Petr Křiváček a Ladislav Trojan

Vybral: Jiří Vondráček
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno v roce 1995.

autoři: Klára Fleyberková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.