Ian McEwan: Skořápka. Moderní hamletovská parafráze vyprávěná z nečekané perspektivy

24. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ian McEwan: Skořápka

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Román Skořápka populárního britského spisovatele Iana McEwana je moderní hamletovskou parafrází vyprávěnou z nečekané perspektivy. Hlavním hrdinou, bystrým pozorovatelem i vtipným vypravěčem, je plod v mateřském lůně, který se, ač dosud nenarozený, stává součástí nebezpečných intrik. Český rozhlas Vltava uvádí dramatizaci románové předlohy s Ivanem Trojanem, Barborou Polákovou či Davidem Novotným. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Vzhledem k prezentovanému příběhu, prostředí i charakterům postav obsahuje rozhlasová hra expresivní scény a výrazy.
Dramatizace: Eva Blechová
Hrají: Ivan Trojan, Barbora Poláková, Honza Hájek, David Novotný, Marie Poulová, Pavla Tomicová, Radovan Klučka, Matěj Nechvátal a Pavel Neškudla
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Ladislav Šenkyřík (úryvky se Shakespearova Hamleta v překladu Martina Hilského)
Hudba: Jakub Kudláč
Režie: Natália Deáková
Premiéra: 24. 11. 2020

„Kristepane, mně by stačila jen skořápka ořechu a cítil bych se v ní jako pán vesmíru – jen kdybych neměl ty zlé sny.“ Tak si posteskne hrdina nejslavnějšího Shakespearova dramatu Hamlet, bezbranný vůči svým úzkostným předtuchám.

Právě tak, nebo snad ještě dokonaleji, je bezbranný i vypravěč románu Skořápka – plod sevřený v mateřském lůně, dva týdny před narozením. Jeho otec John se na přání své ženy Trudy před pár měsíci odstěhoval, zatímco ona dál tráví dny v krásném, ale chátrajícím londýnském domě společně s Johnovým bratrem Claudem. Ti dva muži nemohou být rozdílnější. Claude je primitivní prospěchář, John vypadá jako nepraktický bohémský básník. Ale Johnovi patří právě onen starý georgiánský dům, který se v očích milenců mění na tučnou sumu v bance. A tak se rozhodnou Johna odstranit…

Natáčení dramatizace Iana McEwana Skořápka, David Novotný a Barbora Poláková

O tom všem se plod v matčině břiše dozvídá z útržků dialogů mezi vypitými skleničkami vína a vášnivým milováním, obojího si Trudy dopřává přes pokročilé těhotenství požehnaně a bez zábran. A ještě jednu zvláštní zálibu má ta trochu tajemná plavovlasá žena – ráda poslouchá rádio. Dává přednost mluvenému slovu před hudbou. A tak se plod, ač dosud nenarozený, stává mimořádně bystrým glosátorem s vědomostmi, vkusem a názory průměrného dobře situovaného Angličana. Dokáže hovořit o víně, literatuře, současné geopolitické situaci i hodnotách moderní společnosti. Ovšem vůči intrikám, jejichž součástí se stal dříve, než vkročil do života, zůstává bezmocný. Nebo ne?

Ian McEwan

Ian McEwan patří již po několik dekád k  nejvyhledávanějším britským spisovatelům, jehož nová díla jsou doma i ve světě vždy považována za literární událost. K těm nejznámějším patří Betonová zahrada, Pokání či novela Na Chesilské pláži. Stejně jako celá McEwanova próza vyniká i Skořápka vypravěčskou brilancí a autorsky přesně vedeným odvíjením příběhu, v tomto případě s přidanou hodnotou nejen hamletovské paralely, ale i řady dalších literárních odkazů. Do češtiny román s vtipem, jazykovou bravurou i s vědomím širokého kontextu přeložil Ladislav Šenkyřík.

Natáčení hry Plukovník Švec. Ivan Trojan

Bohatý svět vnějších souvislostí i vnitřních zákoutí duše jako by vybízel k dalšímu dramatickému zpracování. Rovina rádia a podcastů, která je v textu naznačená jen komentářem, pak může dostat svébytnou a zcela konkrétní podobu právě v žánru rozhlasové hry. Toho využila autorka adaptace Eva Blechová, když k mistrnému vyprávění a napínavé zápletce na půdorysu milostného trojúhelníku v domě na pokraji rozkladu přidala rovinu rozhlasových pořadů, které nepopisnou formou staví situacím i postavám další rozměr.

Režisérce Natálii Deákové se podařilo vdechnout tomuto ambicióznímu konceptu život díky pečlivé práci s textem, hudbou i zvukovým plánem, ale především šťastným výběrem herců a jejich citlivým vedením. Ivan Trojan obdařil plod intelektuálním nadhledem i dojemnou touhou po životě, Barbora Poláková, David Novotný či Honza Hájek drží charaktery i vzájemné vztahy v napětí a s patřičnou dávkou tajemství. Podstatný podíl na spolupráci patří taky zvukařce Jitce Kundrumové a autorům hudby a zvukového designu Jakubu Kudláčovi a Miroslavu Tóthovi.

Psáno pro Týdeník Rozhlas

Spustit audio